MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca w USA czeka na młodych - jak aplikować?

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Nie tylko praca, ale też podróże czekają w USA na studentów ze Szczecina. O możliwościach Work & Travel rozmawiamy z Patrykiem Jaskulskim, wielokrotnym uczestnikiem programu oraz koordynatorem działań Work & Travel USA biura IECenter.pl.

Hasło Work & Travel w ostatnich latach weszło do mowy potocznej, a z czym w rzeczywistości powinniśmy je kojarzyć?
- Zacznijmy od tego, że Work & Travel to jeden z najstarszych programów wymiany kulturowej dla studentów organizowany przez Departament Stanu USA. Program składa się z dwóch etapów: pierwszym jest praca, drugim jest podróżowanie po USA. Celem pracy w ramach programu jest zdobycie wystarczających środków na odbycie „podróży marzeń”.

Jakie możliwości czekają studentów, którzy zdecydują się na wyjazd?
- Dzięki programowi studenci z różnych stron świata, w tym z Polski mają szansę tymczasowego zamieszkania w Stanach, bliższego poznania amerykańskiej kultury oraz nauki języka.

Gdzie studenci pracują najczęściej?
- Praca, którą studenci podejmują jest pracą wakacyjną, bardzo często w najpopularniejszych turystycznych zakątkach Stanów. W ramach programu można znaleźć zatrudnienie np. w największych kasynach w USA, parkach rozrywki, restauracjach i hotelach.

Jaki wpływ na dalszy rozwój zawodowy ma zdobyte za granicą doświadczenie?
- Doświadczenie zawodowe zdobyte w USA w CV zawsze zwraca uwagę pracodawców podczas rozmów kwalifikacyjnych. Wyjazd na program i sprawdzenie się w nowym zagranicznym środowisku jest świetną rekomendacją dla potencjalnego pracodawcy. Zdarzają się także przykłady osób, które wyjazd do pracy w prestiżowych hotelach, kasynach czy restauracjach traktują jako rozwój swojej kariery zawodowej. Doświadczenie zawodowe i referencje zdobyte za pracę np. w Hiltonie w Miami lub w Kasynie z grupy Caesar's Entertainment Co., dla osoby, która swoją karierę widzi w hotelarstwie jest krokiem milowym i czymś co wyróżnia na polskim rynku pracy.

Czy zdobyte doświadczenie może pomóc w rozpoczęciu własnego biznesu?
- Owszem, są studenci, którzy po powrocie zakładają swoje biznesy inspirując się pracami, jakie wykonywali w USA. Idealnym przykładem takiej przedsiębiorczości jest Bartłomiej Głuszcz, który po doświadczeniu pracy w znanej lodziarni otworzył swoją w Warszawie. Co więcej jego „Stolica Lodów Tradycyjnych” już po pierwszym roku działalności wygrywa konkursy na najlepsze lody rzemieślnicze w stolicy. Takie same szanse i możliwości czekają również na studentów ze Szczecina.

A jakie warunki należy spełnić, by wziąć udział w programie?
- Wystarczy być studentem i znać język angielski w stopniu komunikatywnym.

Zobacz też:

Zadłużenie chcemy spłacać oszczędnościami, których nie mamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński