MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Profesora

Redakcja
Dzięki Władysławowi Filipiakowi Wolin stał się przedmiotem zainteresowania naukowców.
Dzięki Władysławowi Filipiakowi Wolin stał się przedmiotem zainteresowania naukowców.
Odszedł Profesor Władysław Filipowiak, wybitny naukowiec, Honorowy Obywatel Gminy Wolin.

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Władysława Filipowiaka, człowieka na zawsze związanego z Ziemią Wolińską i Ziemią Kamieńską.

To Profesorowi zawdzięczamy swoją wiedzę o tych ziemiach od najstarszych jej dziejów.

Profesor Władysław Filipowiak (ur. 29 kwietnia 1926 w Kaczycach) ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Szczecinie w 1950 r., następnie archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1953 r.

Doktoryzował się w 1967 r. a habilitację uzyskał dziesięć lat później. Od 1989 roku był profesorem. Od 1951 r. pracował w muzealnictwie.

W 1955 r. objął stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie, które sprawował do roku 2000.

Założyciel rocznika Materiały Zachodniopomorskie, którego był redaktorem. Zainicjował prowadzone przez Muzeum Narodowe w Szczecinie od 1962 r. badania etnologiczne w Afryce Zachodniej.

W 1973 r. został wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie (obecnie Uniwersytet Szczeciński).

Prowadził gościnnie wykłady w Bratysławie, Oslo, Lundzie, Sztokholmie, Kopenhadze, Amsterdamie, Berlinie, Kilonii i Reykjaviku. W 1981 r., jako ekspert UNESCO, przebywał w Mongolii. Był członkiem wielu komisji i towarzystw naukowych, tak w Polsce jak i za granicą.

Profesor Władysław Filipowiak był autorem ponad 200 publikacji naukowych (w tym ponad 50 zagranicznych) z zakresu archeologii wczesnośredniowiecznej oraz muzealnictwa dotyczących obszaru Pomorza Zachodniego, Strefy Bałtyku i Afryki Zachodniej.

Za całokształt pracy naukowej i społecznej w 2009 r. został uhonorowany nagrodą "Pomerania Nostra" przyznaną przez uniwersytety w Szczecinie i Greifswaldzie, redakcje gazet "Nordkurier" i"Kurier Szczeciński" oraz miasta Szczecin i Greifswald. Od 1952 r. kierował wykopaliskami w Wolinie z ramienia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Był jednym z pierwszych badaczy historii Wolina. Jego praca na terenie gminy przyniosła wiele odkryć z dziejów tego grodu. Spowodowała powszechne zainteresowanie Wolinem przez uznanych naukowców z Polski i zagranicy, skutkujące powstaniem ogromnej liczby prac naukowych na temat bogatej historii Wolina. Był inicjatorem i jednym z założycieli Muzeum Regionalnego w Wolinie.

Niezwykle zaangażowany w rozwój kultury miasta w tak trudnych dla naszego kraju czasach. To dzięki staraniom Profesora Filipowiaka Wolin jest szeroko znany, nie tylko na terenie województwa zachodniopomorskiego, ale wśród historyków całego świata.

W dniu 29 października 2013 r. podczas XLVII Sesji Rada Miejska w Wolinie nadała Profesorowi Władysławowi Filipowiakowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wolin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński