MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie edukacyjne centrum

Redakcja
Bryła centrum ma wkomponować się w zabudowę miasteczka, między innymi spadzistymi dachami.
Bryła centrum ma wkomponować się w zabudowę miasteczka, między innymi spadzistymi dachami.
W maju koncepcję będą analizować radni gminy. Do końca roku ma być przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej centrum. Potem pozostanie już tylko przetarg na wykonawcę i budowa.

We wrześniu ubiegłego roku burmistrz Nowego Warpna ze stowarzyszeniem Harbour and River (H&R) i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym zorganizował warsztaty architektoniczne nad Zalewem Szczecińskim. Zaprosił studentów do malowniczej gminy nad Zalewem.

- Młodzi ludzie przez tydzień tworzyli projekt centrum - wspomina Władysław Kiraga, burmistrz Nowego Warpna. - O jego budowie myślimy od dawna. Ma stanowić centrum edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe gminy, pełnić funkcje integracyjne. Od młodych ludzi oczekiwałem burzy mózgów i ciekawych pomysłów. Nie stawiałem barier. Jedynymi mogło być otoczenie, w które centrum ma wpisać się w sposób harmonijny. Studenci najpierw poznali okolicę, przemierzyli Nowe Warpno wzdłuż i wszerz po czym zabrali się do pracy. Efektem były 3 projekty. Pierwsza z grup zainspirowała się szachulcową zabudową miasteczka, układem wzdłuż głównej drogi, położeniem nad Zalewem. Zaproponowała bryły łączone przeszklonymi holami. Pomieszczenia otworzyła na wodę.

Druga grupa zrezygnowała z wykorzystania linii brzegowej skupiając się na otwartym charakterze centrum edukacyjnego - relacjonowała Natalia Gendaj. -Zaproponowała przestrzeń prywatną dla każdej z grup wiekowych, jak i dużą strefę wspólną. Centralna część bryły została przeszklona. Autorzy trzeciej koncepcji poszli w kierunku kompleksu opartego na centrum edukacji żeglarskiej. Istotnym elementem stał się pomost łączący ulicę Kościuszki z brzegiem zalewu, oraz wychodzącym w wodę molo - dodaje Gendaj.

Gospodarze Nowego Warpna uznali, że należy wykorzystać pomysłowość młodych architektów i w oparciu ich pomysły stworzyć kompleks, o jakim marzą. Nowe Warpno jest miejscowością o niskiej zabudowie. Miasteczko otoczone z trzech stron wodą, w bezpośrednim sąsiedztwie zieleni, z widokami na Zalew Szczeciński, Jezioro Nowowarpieńskie.

Centrum, które ma powstać, prócz wspomnianych celów ma też promować Nowe Warpno, zachęcać do zamieszkania tutaj, budować lokalną tożsamość. Oprócz otoczenia wyobraźnie architektów determinuje też zabytkowa zabudowa domków ze spadzistymi dachami wzdłuż ulicy Kościuszki. Pamiętajmy też o pięknym ratuszu o szachulcowej konstrukcji - w sercu miasta stanowi prawdziwą perłę architektury.

Są to elementy, które twórcy koncepcji brali pod uwagę. Dlatego pojawia się spadzisty dach od strony ul. Kościuszki, nad ziemię wyrastają tylko 2 kondygnacje. Są tarasy widokowe, wykorzystując naturalne walory. Kompleks tworzą cztery segmenty, jest konstrukcja szklana nawiązującą do konstrukcji szachulcowych ścian ratusza.

Funkcje edukacyjne (przedszkole, gimnazjum, szkoła podstawowa) zaproponowane zostały na pierwszej kondygnacji, z możliwością bezpośredniego dostępu do boisk. Przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum, łączy wspólny hol. Koncepcja obejmuje też wspólną część rekreacyjną. Boiska mają czytelny podział na kategorie wiekowe odpowiadające poszczególnym grupom dzieci i uczniów. podobnie jest z placami zabaw. Usytuowanie hali sportowej w środkowej części obiektu ma podkreślać ważną rolę sportu w procesie edukacji. Możliwość otwarcia hali do wnętrza holu pozwoli też wykorzystywać przestrzeń do różnego rodzaju imprez.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński