Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powolna wymiana starych pieców w Szczecinie. W tym tempie zajmie to 40 lat

Oskar Masternak
Oskar Masternak
W zasobach mieszkaniowych miasta znajduje się obecnie około 3 666 lokali ogrzewanych paliwem stałym, czyli najczęściej ciepło w nich pochodzi ze spalania węgla. W tym roku miasto zlikwiduje około osiemdziesiąt potencjalnych źródeł smogu.

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Spółka z o.o. zarządzają i gospodarują zasobem mieszkaniowym Gminy Miasto Szczecin zgodnie z określonym rejonem zarządzania. W sumie jest to 9.606 lokali, z których ponad jedna trzecia jest ogrzewana paliwem stałym.

Aktualnie ZBiLK nie planuje inwestycji podłączenia mieszkań stanowiących majątek miasta do sieci ciepłowniczej.

- Na uwagę zasługuje fakt, że większość mieszkań znajduje się we wspólnotach mieszkaniowych, stąd decyzje o takiej inwestycji nie leżą wyłącznie w gestii Gminy. Decyzja o podłączeniu danej nieruchomości do systemu ogrzewania miejskiego uwarunkowana jest także możliwościami technicznymi oraz istniejącym sposobem ogrzewania poszczególnych lokali. ZBiLK ściśle współpracuje z Szczecińską Energetyką Cieplną i następuje pełna wymiana informacji w celu bieżącego ustalania możliwości podłączenia konkretnej nieruchomości do ciepła systemowego - podkreśla Ryszard Słoka, sekretarz miasta w odpowiedzi na interpelację radnego Przemysława Słowika.

W tym roku, oprócz indywidualnych starań najemców dotyczących wymiany pieców, jedynie Szczecińskie TBS Sp. z o.o. w imieniu miasta realizuje zmianę systemu ogrzewania mieszkań z piecowego (na paliwo stałe) na podłączanie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zmianę systemu ogrzewania z piecowego na lokalne gazowe. Łącznie do końca bieżącego roku przyłączonych zostanie do miejskiej sieci ciepłowniczej 80 lokali mieszkalnych.

Jeśli to tempo zostanie utrzymane, to na wymianę lub podłączenie wszystkich opalanych w tej chwili węglem miejskich mieszkań potrzeba będzie czterdzieści lat.

ZOBACZ WIĘCEJ: Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński