MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powieje tu regatami

Redakcja
Jeden z etapów siódmej edycji Pucharu Świata Polish Match Tour 2013 rozegrany będzie w Nowym Warpnie. Zawody potrwają trzy dni - od 12 do 14 lipca.

Mirosław Tokarski, zastępca burmistrza Nowego Warpna przyznaje, że w historii miasteczka tej rangi imprezy żeglarskiej jeszcze nie było.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych Pucharu Świata w Match Racingu. System rozgrywania regat wzorowany jest na Pucharze Ameryki a wyniki regat zaliczane do rankingu Pucharu Świata ISAF. To pierwszy i jedyny w historii polskiego żefglarstwa cykl regat meczowych rozgrywanych od 2007 roku.

Regaty meczowe to duża liczba krótkich wyścigów "jeden-na-jeden" w systemie pucharowym z półfinałami i finałami. Regaty rozgrywane są blisko brzegu i towarzyszy im komentarz na żywo oraz relacje telewizyjne. Zawody zostaną rozegrane na jachtach TOM 28, prezentujących światowy poziom.

W trakcie zmagań będzie można liczyć na profesjonalne komentarz. Spikerzy będą wprowadzać kibiców w tajniki match racingu, relacjonować na bieżąco pozycje rywalizujących jednostek. Przebieg regat i wyniki będziemy mogli też śledzić na żywo - trzeba będzie jedynie wejść na stronę www.polishmatch.pl.

W regatach co roku startują polscy i zagraniczni zawodnicy zbierający punkty do rankingu światowego - w każdych zawodach występuje od 8 do 12 załóg. Pomysłodawcą i organizatorem cyklu jest MT Partners przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jak dowiadujemy się ze stron organizatorów, od sezonu 2009 cykl objęty jest patronatem Ministra Sportu i Turystyki Rzeczpospolitej. - Zapowiada się wspaniała rywalizacja sportowa - zapewnia wiceburmistrz. - Regaty odbywać się będą przez trzy dni, od piątku do niedzieli. Zapraszamy wiec do Nowego Warpna już 12 lipca, bo tego dnia rozpoczniemy trzydniowy cykl imprez powiązanych z regatami. Zakończymy je w niedzielę, 14 lipca. Wstęp dla wszystkich uczestników będzie wolny.

Nasz rozmówca podkreśla, że gospodarze przygotowali bardzo bogaty program imprez towarzyszących. Na scenie, która stanie w miasteczku będą się pojawiać gwiazdy estrady. Sobota (13 lipca) będzie wypełniona muzyką szantową. Na scenie poajwią się topowe zespoły szanty, między innymi Qftry oraz Ryczące Dwudziestki

Ryczące Dwudziestki

Zespół wokalno-instrumentalny założony w 1983 roku w Bytomiu przez muzyków należących wówczas do I Drużyny Wodnej miejscowego hufca ZHP. Wykonują głównie utwory należące do gatunków muzyki folk oraz szant. Zespół wypracował nowy styl śpiewania szant. Nazwa zespołu stanowi nawiązanie do pasa wód oceanicznych zwanego ryczącymi czterdziestkami, natomiast liczba dwadzieścia pochodzi od wieku członków zespołu w chwili jego powstawania.

Zespół ma na koncie min. współpracę z Markiem Szurawskim, liderem zespołu Stare Dzwony oraz olsztyńskim zespołem Shannon grającym muzykę celtycką. To właśnie z połączenia Ryczących Dwudziestek z zespołem Shannon w 2005 roku powstał projekt Ryczące Shannon. Wartą odnotowania jest płyta Rejs na Czystą Wyspę zawierająca piosenki dla najmłodszych słuchaczy, promująca ochronę środowiska w ramach akcji "Czysty Kraków". Członkowie grupy: Andrzej Grzela "Qnia", Wojciech Dudziński "Sęp", Andrzej Marciniec "Martinez", Bogdan Kuśka "Bodziec", Łukasz Drzewiecki - od końca 2009 r. na miejscu Janusza Olszówki "Yasieq".

Qftry

Grupa powstała w 1995 roku. Na festiwalu Miechowice ’95 Grand Prix oraz Nagroda Publiczności to pierwsze sukcesy grupy. W Krakowie zespół na scenie pojawił się po raz pierwszy w 1996 roku. Zaznaczył swoją obecność zdobyciem nagrody im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej. Potem nastąpiły liczne Kubryki i Iławy i Nagrody Publiczności. Na Shanties ’98 zespół ponownie zdobył nagrodę im. Stana. Do tego dorzucił nagrodę im. Tomka Opoki za najlepszy tekst do utworu "Moja Szkocja". Qftry występowały na większości polskich scen szantowych, na wyspach angielskich, w Kanadzie, Niemczech zachodnich i wschodnich, Francji. Zespół nagrał kasetę i dwie własne płyty. Zespół tworzy, aranżuje. Grupę tworzą: Łukasz Kruszyński, Wojtek Krawętkowski, Jacek Dudek, Miłosz Wiatrowski, Mikołaj Gawrych, Tomek Murański i Grzegorz Hatylak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński