Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police hałasują. To testy w nowym kompleksie chemicznym [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Generalnym wykonawcą „Projektu Police” jest Hyundai Engineering Co., Ltd. Planowany termin rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji wyznaczono na 2023 rok. W zakres projektu wchodzi instalacja do produkcji propylenu, instalacja do produkcji polipropylenu wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą towarzyszącą, a także terminal przeładunkowo-magazynowy. Produkowany pod marką Gryfilen polipropylen wykorzystywany będzie między innymi w produkcji opakowań, artykułów gospodarstwa domowego, w przemyśle samochodowym czy farmaceutycznym.
Generalnym wykonawcą „Projektu Police” jest Hyundai Engineering Co., Ltd. Planowany termin rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji wyznaczono na 2023 rok. W zakres projektu wchodzi instalacja do produkcji propylenu, instalacja do produkcji polipropylenu wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą towarzyszącą, a także terminal przeładunkowo-magazynowy. Produkowany pod marką Gryfilen polipropylen wykorzystywany będzie między innymi w produkcji opakowań, artykułów gospodarstwa domowego, w przemyśle samochodowym czy farmaceutycznym. Grupa Azoty Polyolefins
To już ostatnia faza realizacji budowy kompleksu chemicznego w Policach. Inwestor ostrzega przed hałasem, bo trwa rozruch.

- Trwają prace rozruchowe oraz testy instalacji powodujące tymczasowe zwiększenie poziomu natężenia hałasu, który będzie odczuwalny dla mieszkańców - mówi Kinga Wełyczko z Grupy Azoty Polyolefins S.A. - Po całkowitym zakończeniu testów oraz rozruchów, instalacja na etapie produkcji nie będzie emitowała hałasu przekraczającego normy dopuszczalne dla tego typu zakładów produkcyjnych.

Ogólny postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach flagowej inwestycji Grupy Azoty w Policach na koniec stycznia przekroczył 99,01 procent i jest już w ostatniej fazie realizacji. Zakończył się proces rejestracji propanu i propylenu zgodnie z unijnymi wymaganiami Europejskiej Agencji Chemikaliów.

Tym samym GAP uzyskała pozwolenie na stosowanie wspomnianych substancji w instalacjach technologicznych na projekcie Polimery Police. W przypadku propylenu rejestracja była konieczna ze względu na produkowanie i stosowanie tej substancji do wytwarzania polimeru. W kontekście propanu, rejestracja pozwoliła na dywersyfikację dostaw wymaganego surowca od różnorodnych dostawców, z wielu źródeł na całym świecie.

- Zarówno zrealizowana ostatnio dostawa propanu oraz wszystkie uzyskane decyzje administracyjne i procesy rejestracyjne potwierdzają, że nowa fabryka polimerów Grupy Azoty w Policach wkrótce rozpocznie produkcję. Całościowy postęp prac w budowie wynosi już ponad 99 procent, a rozładunek propanu do zbiorników w naszym nowym gazoporcie traktujemy jak symboliczny początek finiszu czteroletniej budowy nowego kompleksu chemicznego na Pomorzu Zachodnim - mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy na potrzeby prowadzonej inwestycji, uzyskane zostały kolejne decyzje administracyjne w tym m.in. pozwolenie na użytkowanie nabrzeża wraz z m.in. umocnioną skarpą podwodną oraz pozwolenie zintegrowane (IPPC) na prowadzenie instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu (PDH) i produkcji polipropylenu metodą polimeryzacji w fazie gazowej.

W ubiegłym miesiącu na podprojekcie PPL (Platforma Logistyczna Polipropylenu) rozpoczęto realizację projektu pre-marketingu. Dostawa polipropylenu w ramach projektu pre-marketingu umożliwi praktyczne sprawdzenie efektu szkoleń i przyspieszy przejście w fazę operacyjną. W trwającej fazie prób i testów przyjęto do silosów magazynowych pierwszy towar zakupiony u dostawcy zewnętrznego na potrzeby realizacji projektu pre-marketingu. Na koniec stycznia br. przeprowadzonych zostało 100 procent odbiorów prac budowlano-montażowych w systemach procesowych i nieprocesowych instalacji pomocniczych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński