Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobowość Biznesu i Wydarzenie Gospodarcze roku. Zobacz, kto otrzymał w tym roku Perły Biznesu

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Perły Biznesu
Perły Biznesu Sebastian Wołosz
Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego Pomorza Zachodniego, organizowanego przez redakcję magazynu Świat Biznesu. Nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego przyznane zostały w dwóch kategoriach – Osobowość Biznesu 2020 i Wydarzenie Gospodarcze 2020. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy we wtorek (7. września) podczas wieczornej gali.

Nagroda główna w kategorii Osobowość Biznesu przypadła Grzegorzowi Bargielskiemu, prezesowi firmy Geobike MFC - szczecińskiego producenta rowerów elektrycznych oraz Geovelo - dostawcy systemów elektrycznych i tradycyjnych rowerów miejskich. Działalność Grzegorza Bargielskiego wpisuje się w trend poprawy jakości życia mieszkańców miast poprzez ochronę środowiska, poprawę komunikacji i elektromobilność. Laureat od wielu lat zaangażowany jest w przedsięwzięcia łączące sport i biznes na Pomorzu Zachodnim. Fanom tenisa znany jest jako pomysłodawca i wieloletni dyrektor turnieju Pekao Szczecin Open.

W tej kategorii wyróżniono także cztery osobowości.
Otrzymali je:
Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej i członkini zarządu Grupy Mojsiuk – znanej korporacji z branży motoryzacyjnej. Z powodzeniem i sukcesami zarządza dwiema potężnymi organizacjami, rozwija rodzinny biznes zatrudniający ponad 500 osób i równocześnie działa na rzecz zachodniopomorskich przedsiębiorców, co było szczególnie ważne w trudnych czasach pandemii covid.

Doktor nauk medycznych Samir Zeair, właściciel grupy restauracji Aramia, serwujących kuchnię syryjską i libańską. Pomimo ciężkich czasów pandemii S. Zeairowi udało się utrzymać kultową już dziś w Szczecinie restaurację Aramia Podzamcze. Otwarcie w 2020 r. kolejnej restauracji Aramia przy ul Jagiellońskiej 10 w Szczecinie zbiegło się z wybuchem pandemii covid. W tym samym czasie Samir Zeair, jako dr n. med. prowadził intensywną działalność medyczną w szpitalu przy ul. Arkońskiej z pacjentami covidowymi. S. Zeair jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyniowej, ponadto konsultantem Wojewódzkim z chirurgii naczyniowej.

Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektorka zarządzającą i współwłaścicielka firmy rekrutacyjno-szkoleniowej LSJ HR Group, która od 19 lat działa na szczecińskim rynku. K. Opiekulska-Sozańska znana jest w Szczecinie z organizacji spotkań poświęconych branży HR.

Adam Sternal, prezes firmy Sternal International w Szczecinie, która jest wiodącym producentem instalacji systemów mgłowy. Oferta firmy to głównie: nawilżacze parowe, systemy przeciwwybuchowe oraz systemy gaszenia mgłą wodną. Jej systemy mają zastosowanie m.in. w obiektach: SONY, NASA, DIORa, Operze Królewskiej w Sztokholmie, czy w muzeum LOUVRE.

Natomiast w kategorii Wydarzenie Gospodarcze swoja perłę odebrał Klaster ICT Pomorze Zachodnie za dynamiczny rozwój informatyki na Pomorzu Zachodnim.
Jak przyznanie tej nagrody uzasadniło jury?
- Branża IT na Pomorzu Zachodnim rozwija się niezwykle dynamicznie. Spora część szczecińskich firm pracuje na rzecz globalnych marek, central dużych banków czy koncernów motoryzacyjnych. W Szczecinie powstają innowacyjne pomysły, które są wdrażane w wielu miejscach zagranicą, zmieniając życie ludzi na całym świecie. To u nas powstaje oprogramowanie dla sektora automotive, a firmy tworzą cyfrowe rozwiązania dla takich marek jak Mercedes czy BMW. Filmy nominowane do Oscarów są montowane na oprogramowaniu współtworzonym przez programistów z naszego miasta. Poza tym branża ICT zaangażowała się w świadczenie bezpłatnych usług doradczych w ramach projektu “Zapytaj Eksperta - usługi doradcze Klastra IT” na rzecz przedsiębiorców. Wspierała zachodniopomorskie biznesy w czasie pandemii. Klaster ICT zrzesza prawie 80 firm zatrudniających ponad 3000 osób.

W tej kategorii wyróżnienia otrzymali:

  • Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście za ofensywę inwestycyjną w portach Szczecina i Świnoujścia. W 2020 roku realizowany był cały szereg inwestycji w obydwu portach. W pracach nie przeszkodziła pandemia koronawirusa. Ruszyły m.in. dwie wielkie inwestycje mające na celu poprawę dostępu do szczecińskiego portu: w rejonie Kanału Dębickiego i Basenu Kaszubskiego. Tamtejsze nabrzeża i akweny będą dostosowane do nowych parametrów toru wodnego, w tym głębokości 12,5 m, co umożliwi obsługę znacznie większych statków niż obecnie. Z kolei w Świnoujściu kontynuowano modernizację terminalu promowego. Zarząd Portów tworzy terminal intermodalny, gdzie transport kolejowy w relacji z promami będzie odgrywał kluczową rolę. Na zapleczu terminalu powstaje też nowy parking dla ciężarówek. Ponadto rozpoczęła się rozbudowa terminalu LNG.
  • Urząd Wojewódzki w Szczecinie za rozpoczęcie w 2020 roku budowy gazociągu z Norwegii do Polski Baltic Pipe. W 2020 r. Urząd Wojewódzki zakończył wszelkie prace przygotowawcze i administracyjne umożliwiające rozpoczęcie budowy gazociągu. To droga do niezależności od dostaw gazu ze wschodu; strategiczny, nowy korytarz dostaw na rynek europejski, nie tylko Polski. Inwestycja warta 6,7 mld złotych.Baltic Pipe będzie kończyć swój bieg na terenie Pomorza Zachodniego.
  • Netto Polska za przejęcie przez Salling Group biznesu Tesco w Polsce. W czerwcu 2020 r. Salling Group, duńska firma, która jest właścicielem Netto Polska zawarło porozumienie z brytyjskim Tesco o zakupie od nich polskiej części biznesu. Transakcję wyceniono na 900 mln zł. Dzięki przejęciu ponad 300 sklepów Tesco sieć Netto urosła w naszym kraju do niemal 700 placówek. Sieć Netto Polska to jeden z największych pracodawców w naszym regionie. Netto Polska ma siedzibę ma w Motańcu koło Stargardu.

  • Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa za organizację giełdy kooperacyjnej on-line Środkowopomorski business mixer. Giełda zorganizowana w formie online była odpowiedzią na obecną sytuację epidemiologiczną i pozwoliła częściowo zniwelować skutki obecnego kryzysu. Szybkie biznesowe rozmowy umożliwiły uczestnikom nawiązanie pierwszego kontaktu z potencjalnymi partnerami w Regionie a także na wymianę doświadczeń oraz krótkie biznesowe prezentacje.

Mecenasem Gali była Polska Fundacja Przedsiębiorczości w Szczecinie. Dlatego też wręczone zostały też nagrody Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w konkursie PFP dla podmiotów, które w 2020 r. wyróżniły się w zakresie działalności CSR. Nagrody otrzymali:

  • Restauracja PRASAD
  • IKEA Retail sp. z o.o. za projekt IKEA Dom Jutra
  • Marka Bosman, Carlsberg Polska Sp. z o.o.,.
  • PFP wręczyła również nagrodę dla wyróżniającego się start-upa. Wyróżnienie za rok 2020 otrzymała Anna Makarewicz MAVA - Wytwórnia Świeżych Lodów - Lody Misia Wojtka.

Nagrody przyznała kapituła składająca się z zachodniopomorskich naukowców oraz dziennikarzy gospodarczych. Przewodniczącym kapituły był prof. Juliusz Engelhardt z Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, a wiceprzewodniczącą - prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński