MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O nocnej opiece w Pyrzycach i Szczecinie

(af)
Opieka nocna i świąteczna w ramach podstawowej opieki zdrowotnej świadczona będzie w Pyrzycach w szpitalu. Rozstrzygnięto konkurs. W Szczecinie lekarze rodzinni narzekają już na kolejki.

Dopiero w piątek rozstrzygnięto, jaki punkt będzie pełnił dyżury w nocy i święta w ramach POZ w Pyrzycach. Osoby zamieszkujące na tym terenie do tej pory mogły korzystać z takich świadczeń w najbliższym, spośród punktów, a także w szpitalnych izbach przyjęć lub szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Od piątku od godz. 18 taką opiekę sprawuje Szpital Powiatowy przy ul. Jana Pawła II.
Cały Szczecin w nocy i dni wolne od pracy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej zabezpiecza dziewięć zespołów złożonych z lekarza i pielęgniarki, ale tylko w czterech punktach. Wcześniej takich punktów było 12.

- Obszary, które zabezpieczają punkty są wyznaczone sztucznie. Niektórym pacjentom nie przyszłoby do głowy, że należą właśnie do tej przychodni - mówiła podczas ostatniej komisji zdrowia w magistracie Wiesława Fabian, przewodnicząca Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Okazuje się, że więcej osób pojawia się w jednym punkcie niż przewidywano.

Finansowanie odbywa się ze względu na wielkość zabezpieczanych sektorów przez punkty, ale pacjenci mogą pojechać do każdego z czterech punktów. Kiedy pacjenci nie wybierają miejsca, do którego teoretycznie należą, są spore kolejki. Lekarz musi przyjąć każdego, kto pojawi się na miejscu.

- Pacjenci byli przyzwyczajeni do łatwiejszej dostępności - dodaje Wiesława Fabian, szefowa przychodni, w której świadczona jest opieka nocna i świąteczna. - Z punktu widzenia przychodni istnieje rejonizacja, która w mieście nie jest dobra. Obawiamy się tłumów w poczekalniach.

- Punktów dyżurujących jest za mało - zauważa Ewa Jendrzejczak-Opałka, szefowa NZOZ Hipokrates. - Już teraz tworzą się kolejki. Jeden z moich pacjentów dwie godziny czekał na zastrzyk.
Za pół roku pojawią się pierwsze wiarygodne dane na temat tego jak działa nocna i świąteczna podstawowa opieka zdrowotna.

- Jeśli okaże się, że pacjent stracił na tych zmianach, czas oczekiwania na wizytę do lekarza w nocy i dni wolne od pracy się wydłużył, może trzeba będzie wystąpić do NFZ o zmiany - mówi Jerzy Sieńko, przewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński