Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne centrum z ośmioma laboratoriami otwarte zostało na ZUT-cie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wideo
od 16 lat
Na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otwarto Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania.

To jedyne takie miejsce w Polsce, unikatowe pod względem zebranej aparatury. Projekt za ponad 60 mln zł rozpoczął się w 2021 r. i stanowi gigantyczny kompleks 8 laboratoriów i 18 specjalistycznych sprzętów (najdroższy z mikroskopów kosztował ponad 16 mln zł).

- Dzięki temu mikroskopowi jesteśmy w stanie badać próbki na poziomie atomu. Jest wyposażony w specjalne detektory, dzięki którym możemy zbadać takie próbki. Otrzymamy obraz w 3D i na każdym poziomie jesteśmy w stanie sprawdzić skład próbki - Będziemy badać próbki biologiczne czy wszelkiego rodzaju metale. Jakąkolwiek próbkę dostaniemy, będziemy w stanie ją zbadać - mówi dr Karolina Wenelska z ZUT.

Centrum będzie oferowało możliwość wykonania analizy jakościowej i ilościowej materiałów, a także analizy struktury i zmian w nich zachodzących, jak również analizy składu strumieni procesowych. Kluczowym elementem oferty będzie możliwość projektowania materiałów oraz opracowywania technologii wraz z poszukiwaniem optymalnego rozwiązania procesowego zapewniającego dynamiczne przejście z fazy laboratoryjnej do procesu produkcyjnego.

Centrum stanowić będzie infrastrukturę badawczą oferującą otwarty dostęp to technik mikroskopowych, spektroskopowych i analitycznych w zakresie badań naukowych i prac związanych z dziedziną nauk inżynieryjno-technicznych, a zwłaszcza inżynierią materiałową i inżynierią chemiczną.

W oparciu o istniejące zasoby naukowe, infrastruktura Centrum będzie służyć nie tylko naukowcom, ale również podmiotom zewnętrznym, w tym organizacjom przemysłowym w celu osiągania doskonałości w badaniach i innowacjach w obszarze zaawansowanych materiałów (nanomateriałów, biomateriałów, nanokompozytów, struktur hybrydowych, innowacyjnych materiałów funkcjonalnych) oraz w nowych technologiach ich produkcji. Dzięki infrastrukturze Centrum, naukowcy oraz podmioty prowadzące działalność będą miały dostęp do nowoczesnej aparatury, specjalistycznej wiedzy naukowej oraz możliwości szkoleniowych, które są niedostępne w regionie lub w kraju. Lokalizacja infrastruktury CZMIPW w sercu trzech regionów Polski północno-zachodniej, w tym obszarów przygranicznych, będzie stanowić w przyszłości istotny element rozszerzenia swojej działalności do poziomu międzynarodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński