Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba pogotowia w Szczecinie za 50 mln zł. Umowa podpisana. WIZUALIZACJE

Adriana Reczek
Adriana Reczek
Tak będzie wyglądała nowa siedziba pogotowia w Szczecinie
Tak będzie wyglądała nowa siedziba pogotowia w Szczecinie
W (12 marca) podpisano umowę na budowę nowej głównej siedziby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W związku z tym, że data jest symboliczna, bo dokładnie rok temu w Polsce zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2, spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy.

Pogotowie ratunkowe będzie miało siedzibę przy ul. Twardowskiego 18 w Szczecinie. To ma pozwolić ratownikom szybciej docierać do osób znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, niż to ma miejsce teraz.  

- Skorzystają na tym mieszkańcy Szczecina, dla których czas dojazdu ewidentnie się skróci - mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. 

Na działce o powierzchni 17 tysięcy metrów kwadratowych wybudowane zostaną (poza wiatami garażowymi) dwa budynki.

W budynku B1 znajdzie się baza szkoleniowa, a w niej sala symulacji medycznej, symulator ambulansu, symulatory medyczne fantomowe, sale szkoleniowe i sale analiz medycznych.

Powstanie też serwerownia, dział administracji i archiwum. W budynku B2 powstaną stanowiska wyjazdowe ambulansów ratunkowych, apteka i magazyny (leków, sprzętu medycznego, tlenu), ale także bardzo ważne stanowiska do mycia i odkażania karetek, pokój czuwania, czy stanowiska obsługi technicznej ambulansów. 

ZOBACZ TEŻ:

Co już zrobiono?

  • Do dziś wybrano już inżyniera kontraktu,
  • wykonano część prac rozbiórkowych,
  • przygotowano przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej
  • oraz przygotowano przyłącza światłowodowe.

Łączna powierzchnia zabudowy użytkowej ma wynieść 4 900 metrów kwadratowych, a kubatura 20 tys. metrów sześciennych. Budynek ma być gotowy pod koniec grudnia 2022 r. 

Wykonawcą w drodze przetargu została firma Mirbud. Całkowity szacunkowy koszt inwestycji to ok. 52 mln zł.

Połowa środków miała pochodzić z budżetu rządu, a połowa ze środków samorządu wojewódzkiego. Do przetargu przystąpiło 15 podmiotów, z których najkorzystniejszą ofertę złożył Mirbud (32,8 mln zł).  

- Wszyscy będziemy dumni, ale przede wszystkim będziemy mieli poczucie tego, że nasi mieszkańcy mają prawo czuć się bezpiecznie - cieszy się marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- W imieniu mieszkańców miasta chcę wyrazić ogromną radość, że jesteśmy w tym punkcie. Za dwa lata - mamy taką nadzieję - będziemy cieszyli się w Szczecinie już właściwie pełnym systemem, który pozwoli normalnie, prawidłowo funkcjonować pogotowiu ratunkowemu - dodaje Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

ZOBACZ TEŻ:

Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie zostało powołane 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie dawniej i dziś. Warszawa i ...

ZOBACZ TAKŻE:

Pracownicy Pogotowia Ratunkowego ze Szczecina i regionu dzię...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński