Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba marszałka: wiedzieli o "zarysowaniach na wspornikach" i ugiętych ponad normę stropach

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zarząd województwa tłumaczy się z kontrowersji wokół inwestycji za 200 mln zł i obwinia dziennikarzy. Czy powstający przy ul. Mazowieckiej 14 w Szczecinie budynek przyszłej siedziby urzędu marszałkowskiego jest bezpieczny? Wicemarszałek województwa Stanisław Wziątek zapewniał dziś, że tak. Ale przyznał, że popełniono błędy, a konstrukcję trzeba wzmocnić.

Budowa nowej siedziby urzędu marszałkowskiego jest niezagrożona - tak można podsumować wypowiedź wicemarszałka województwa Stanisława Wziątka, który dziś podczas sesji sejmiku województwa zabrał głos, jak to ujął, na temat "nieodpowiedzialnych wypowiedzi" pojawiających się w "obiegu medialnym". Problem w tym, że wicemarszałkowi chodzi o ujawnione przez dziennikarzy informacje o fuszerce na budowie powstającego za 200 milionów złotych obiektu. Zdaniem Wziątka "powodują niepotrzebny niepokój".

Przypomnijmy, że w budynku, w którym mają w przyszłości pracować setki ludzi, nadmiernie ugięły się stropy. Do dziś podtrzymuje je ponad 1000 stalowych belek.

- Zapewniam, nie ma i nie było niebezpieczeństwa na terenie budowy. Nie ma też zagrożenia dla przyszłych użytkowników powstającego budynku - przekonywał dziś Stanisław Wziątek.

Przyznał jednak, że już w kwietniu pracownicy wydziału inwestycji zauważyli zarysowania we wspornikach.

- Natychmiast zleciliśmy szeroką analizę projektu budowlanego - podkreślił Wziątek i dodał, że - by wyjaśnić sprawę - zatrudniono dwóch ekspertów zewnętrznych, z pracowni we Wrocławiu i w Poznaniu. To na podstawie ich ekspertyz określono sposób wzmocnienia konstrukcji.

Zapewnił, że by jeszcze raz sprawdzić, czy przyjęto właściwe rozwiązanie, poproszono o opinię eksperta z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Jego diagnoza?

- Jest w pełni bezpieczne - powiedział Wziątek.

Wziątek zapewnił, że działania, które podjęto, by rozwiać wszelkie wątpliwości co do bezpieczeństwa inwestycji, nie spowodują opóźnień w prowadzonych pracach budowlanych. Nie obciążą też budżetu województwa.

Tuż po Wziątku głos zabrał Paweł Mucha, przewodniczący komisji rewizyjnej:

- Przed sesją poprosiłem przedstawicieli zarządu województwa o informacje dotyczące budowy siedziby urzędu marszałkowskiego - wyjaśnił. - Teraz otrzymane pismo oraz dzisiejszą wypowiedź wicemarszałka na spokojnie przeanalizujemy. A później podejmiemy decyzję, czy nas satysfakcjonują. Jeśli nie, będziemy sprawę dalej badać.

Maciej Kopeć, radny Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział:

- Wszystkie działania urzędników będziemy dokładnie monitorować - stwierdził.

Z kolei Maria Ilnicka Mądry, przewodnicząca Sejmiku jest gotowa wesprzeć ewentualne działania komisji rewizyjnej i "jeśli trzeba będzie przeznaczyć specjalne środki na rzecz komisji, choćby na koszty ekspertyz budowlanych, będę za "- powiedziała GS24.pl.

Więcej o sprawie napiszemy w jutrzejszym "Głosie Szczecińskim".

ZOBACZ TEŻ:

Gmach Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie coraz bardziej wi...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński