Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne wyścigi. Policja zapewnia, że wie gdzie się ścigają, ale mieszkańcy niedowierzają

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Takie zachowanie kierowców traktowane są jako przekroczenie prędkości
Takie zachowanie kierowców traktowane są jako przekroczenie prędkości archiwum polskapress
Szczecińska policja zapewnia, że ma niezłe rozeznanie wśród kierowców biorących udział w nielegalnych wyścigach. Mieszkańcy są jednak innego zdania. Skarżą się na ryk silników pod oknami.

- Mieszkam przy Rondzie Uniwersyteckim. Jest masakrycznie. Wyścigi samochodów i motocykli nie mają końca. Tragicznie jest w godzinach wieczornych i nocnych. Przy otwartym oknie nie można spać. Ścigają się, jeżdżą bez tłumików. Rozpędzają się wjeżdżając na Rondo Uniwersyteckie jadą do Ronda Hakena lub Krakowską do Nowoeuropejskiej i wracają. I tak kilkanaście razy. Policji lub straży miejskiej nigdy nie widziałam - poskarżyła się prezydentowi Szczecina pani Grażyna.

Takich opinii jest więcej.

- Mieszkam na Kaliny i mam to samo. Ulicą Witkiewicza pędzą do Taczaka w dzień i nocą. Dzwoniłam na policję. Uprzejma pani oznajmiła mi, że motocykl może jeździć po drodze - dodaje pani Bożena.

Kilka dni temu opisywaliśmy skargi mieszkańców ulicy Szafera. Twierdzą, że po modernizacji ulicy, nocami odbywają się rajdy głośnych samochodów. Nikogo nie zatrzymano.

Policja ma rozeznanie?

W statystykach policyjnych nie ma osobnej grupy wykroczeń dotyczących nielegalnych wyścigów samochodowych. Takie zachowanie kierowców traktowane są jako przekroczenie prędkości.

- W ostatnim miesiącu szczecińscy policjanci nie ujawnili kierowców, którzy uczestniczą w tzw. wyścigach ulicznych - mówi komisarz Anna Gembala z KMP Szczecin.

Zapewnia, że policja zjawisko nielegalnych wyścigów ma pod nadzorem. Organizatorzy nocnego ścigania kontaktują się ze sobą głównie poprzez zamknięte grupy w mediach społecznościowych

- To zjawisko mamy pod stałym nadzorem. Mundurowi śledzą na bieżąco fora internetowe co do lokalizacji i gdy tylko pojawią się informacje o planowanym spotkaniu takich kierowców o określonej godzinie, to jesteśmy jeszcze przed nimi i kontrolujemy prędkość tych pojazdów w momencie dojazdu na miejsce zbiórki. Natomiast na miejscu policjanci dokonują sprawdzenia uprawnień do kierowania pojazdami o i oczywiście stanu trzeźwości. Działamy zatem prewencyjnie i zapobiegamy tego typu zdarzeniom. W tych kontrolach biorą również udział policjanci z grupy SPEED - przekonuje.

Dodaje, że policjanci kontrolują też inne ulice, gdzie kierowcy lubią wcisnąć gaz do dechy.

- Funkcjonariusze kontrolują także ul. Bronowicką, Szeroką, Kniewską, Nowoprzestrzenną, Wały Chrobrego, Łasztownia i drogi dojazdowe. - wylicza kom. Gembala.

Podobne problemy są w innych miastach. M.in. w Koszalinie.

- Wiemy, że takie grupy się zbierają, monitorujemy je - mówi nadkom. Monika Kosiec, z KMP w Koszalinie. - Również sami mieszkańcy zgłaszają nam, gdy do nielegalnych nocnych wyścigów dochodzi w ich okolicy. Sami też zaznaczają tego typu zdarzenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - dodaje.

W miniony weekend na terenach podożynkowych, czyli popularnej giełdzie, między ulicami Orląt Lwowskich a Rekreacyjną, odbyły się nocne wyścigi. Policjanci zatrzymali prawa jazdy dwóm kierowcom, którzy wpadli podczas ścigania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński