Zarząd wspólnoty mieszkaniowej - kompetencje i obowiązki

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej - kompetencje i obowiązki

Michał Kowalski

Głos Szczeciński

Głos Szczeciński

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej - kompetencje i obowiązki

©Fot. Archiwum

Zarządcę powołuje się po to, żeby mieć spokój ze wszystkimi sprawami dotyczącymi utrzymania części wspólnych budynku. Za dobrze wykonaną pracę wspólnota mu płaci. Jeżeli się nie sprawdza, można go zwolnić.
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej - kompetencje i obowiązki

©Fot. Archiwum

Wybrany przez wspólnotę zarządca wykonuje dwie grupy czynności. Do pierwszej grupy należą te, które nie wymagają zgody ogółu właścicieli, drugą grupę z kolei charakteryzuje konieczność uzyskania uchwały wspólnoty przed podjęciem określonych czynności.

Zajmijmy się na początek grupą pierwszą. To najogólniej mówiąc, zwykłe czynności, które związane są z utrzymaniem budynku. Zarządca musi wykonywać czynności związane z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami i inne. Należą do nich: przeglądy budowlane, kominiarskie, elektryczne, gazowe.

Generalną zasadą jest to, by utrzymywał budynek w niepogorszonym stanie. W tym przypadku, bez szczególnej zgody wspólnoty wyrażonej w formie uchwały może: dokonywać bieżących napraw, dbać o porządek i czystość, przeprowadzać konserwację urządzeń z których korzystają wszyscy, jak na przykład windy. Jest także uprawniony do pobierania od członków wspólnoty wszelkich zaliczek i opłat.

Druga grupa czynności wykonywana przez zarządcę jest związana z koniecznością uzyskaniauchwały wspólnoty mieszkaniowej. Należy do nich na przykład remont generalny budynku, zaciąganie zobowiązań, zmiany przeznaczenia nieruchomości, wynajmu jakiejś części nieruchomości itp. Bardzo dużo zależy od umowy,jaką wspólnota zawiera z zarządcą. W niej można sprecyzować zakres sytuacji, co do których wykonania potrzebna byłaby zgoda wspólnoty. W ten sposób można przekazać zarządcy prawo wynajmu części nieruchomości i pobierania z tego tytułu opłat, które wpływałby na przykład na konto funduszu remontowego.

Zarządcą może być osoba fizyczn a lub prawna, a także profesjonalista, który otrzymał licencję zawodową. Ten ostatni jest odpowiedzialny podwójnie za swoją pracę - z tytułu odpowiedzialności cywilnej za wywiązywanie się z obowiązków, i zawodowej - przed Prezesem Urzędu Mieszkalnictwa. Wykaz zarządców można znaleźć na stronie internetowej www.mi.gov.pl w dziale "Budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa"w poddziale "Gospodarka Nieruchomościami" i dalej "Rejestry", aż do "Centralny Rejestr Zarządców Nieruchomości.

Szukasz kredytu hipotecznego, zastanawiasz się nad zmianą mieszkania albo kupnem domu? Wejdź do serwisu Nieruchomości

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GS24 poleca:

Wideo