Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze schrony są w Świnoujściu. Tak donosi Najwyższa Izba Kontroli. Raport miażdżący dla innych miast

OPRAC.:
Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Marcin Bielecki/ PAP
Świnoujście jest w czołówce miejscowości najlepiej przygotowanych do ochrony mieszkańców, jeśli chodzi o schrony. W mieście jest ich 14.

Dobra ocena Świnoujścia to efekt raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała zapewnienie obywatelom miejsc, w których mogliby się schronić na wypadek zagrożenia. Całościowo raport nie jest optymistyczny - NIK zwraca uwagę, że dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i w miejscach ukrycia może liczyć niecałe cztery procent mieszkańców, obrona cywilna nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca.

W 2022 r. według prowadzonych przez kontrolowane gminy i miasta ewidencji, w większości niepełnych i niezweryfikowanych, dysponowały one głównie tzw. ukryciami doraźnymi. Na miejsce w schronach i ukryciach mogło wówczas liczyć zaledwie 2 proc. mieszkańców. Najwięcej właśnie w Świnoujściu – ok. 7,6 proc. Znajdują się tu schrony z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a jeden z nich w przypadku kryzysu będzie pełnił funkcję sztabu kryzysowego.

- Prezydent miasta na wypadek zagrożenia w tym miejscu kieruje sztabem kryzysowym czy zespołem reagowania zarządzania kryzysowego, który jest stworzony po to, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta, jak również wodę, wyżywienie i lekarstwa, dla tych, którzy w okresie wojny będą znajdowali się na terenie Świnoujścia – powiedział cytowany przez PAP naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu Robert Karelus.

Schron wyposażony jest m.in. w urządzenie filtrowentylacyjne i system monitoringu miejskiego. Za pomocą dziesięciu kamer prezydent miasta ze schronu będzie mógł monitorować m.in., co dzieje się w mieście, na przeprawach promowych i w tunelu pod Świną. W schronie miejsce znajdzie też kilkuset cywili.

Na terenie samego Świnoujścia znajduje się w sumie 14 schronów, które są zaadoptowane m.in. przez stowarzyszenia i organizacje.

- Jeden ze schronów jest harcówką Związku Harcerstwa Polskiego, w drugim towarzystwo strzeleckie zorganizowało strzelnicę. Dzięki temu mamy schron wyremontowany, a mieszkańcy miasta, w tym młodzież, mogą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie. Mamy podpisane z nimi umowy, według których mają do 48h na opuszczenie tych miejsc w razie gdyby się coś wydarzyło – wyjaśnił Karelus. Jak dodał, funkcję schronu może pełnić też otwarty pod koniec czerwca tunel pod Świną.

Według danych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie znajdują się 292 schrony i 1950 miejsc ukrycia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński