MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najemca kontra właściciel. Wynajem mieszkań na nowych zasadach

Stefan Cieśla, gazetalubuska.pl
Fot. Archiwum
W życie weszły właśnie nowe przepisy o wynajmie mieszkań. Niesolidni lokatorzy będą teraz eksmitowani bez wyroku sądowego i przez cały rok. Na bruk mogą trafić nawet kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne.

JAKA MUSI BYĆ UMOWA NAJMU?

JAKA MUSI BYĆ UMOWA NAJMU?

* w formie pisemnej, pod rygorem nieważności
* na czas określony, maksymalnie 10 lat
* może ją zawierać osoba fizyczna, nie zajmująca się wynajmem jako działalnością gospodarczą
* najemca musi wskazać w niej lokal, do którego wyprowadzi się dobrowolnie po wypowiedzeniu umowy
* takie oświadczenie najemca musi złożyć notarialnie i za nie zapłacić
* wynajmujący musi zarejestrować umowę w urzędzie skarbowym i zapłacić podatek od przychodu

Pan Kazimierz dorabia do emerytury z wynajmu mieszkania, które ma w spadku po rodzicach. - Poprzednich lokatorów, którzy zalegali z czynszem i zniszczyli mi mieszkanie pozbyłem się po trzech latach procesowania się i awantur. I jeszcze musiałem im załatwić lokal zastępczy, bo przecież u nas nawet największego dłużnika i wandala nie można było wyrzucić na ulicę - opowiada.

Teraz już takich sytuacji nie powinno być wcale, bo wynajmujący pokoje czy mieszkania, uzyskali od tygodnia nowe uprawnienia w zmienionej ustawie o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy oraz znowelizowanym kodeksie cywilnym.

UMOWA NA 10 LAT

Nowe przepisy dotyczą osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Korzystać z nich mogą też członkowie spółdzielni mieszkaniowych, dysponujący własnościowym czy lokatorskim prawem do mieszkania. Nie mają natomiast zastosowania w przypadku wynajmu lokali użytkowych czy pokoi w hotelach.

Wzajemne prawa i obowiązki właściciela lokalu i osoby wynajmującej pokój czy domek jednorodzinny, wynikać będą z odpowiednio zawartej umowy. Obowiązywać będzie maksymalnie przez 10 lat, musi mieć formę pisemną.

NAJEMCA KONTRA WŁAŚCICIEL

Wynajmujący określi w niej tak jak dotąd m.in. wysokość czynszu, kaucję, opłaty za media, zasady wypowiedzenia.

Ale aby umowa była ważna, najemca musi przedstawić oświadczenie w formie aktu notarialnego, zawierające adres lokalu do którego przeprowadzi się w przypadku eksmisji oraz zgodę właściciela tego lokalu, że przyjmie takiego lokatora. Najemca zapłaci też za wystawienie takiego oświadczenia.

Opłata notarialna wynosi 1/10 najniższego wynagrodzenia i w tym roku jest to 132 zł.
Takie notarialne oświadczenie gwarantuje wynajmującemu mieszkanie, że w razie wypowiedzenia umowy, gdyby najemca nie chciał go dobrowolnie opuścić, może się go pozbyć w szybki sposób.

Wystarczy że złoży w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności oświadczeniu notarialnemu najemcy. Z taką klauzulą wynajmujący będzie mógł pójść do komornika z żądaniem usunięcia najemcy.

KOGO EKSMITUJĄ

Ponieważ znowelizowana ustawa znosi większość ,,ochronnych'' praw lokatorów, takiej eksmisji nie dotyczy obowiązujący dotąd zakaz jej wykonywania od 1 listopada do 31 marca. Eksmitować będzie również można kobiety w ciąży, osoby małoletnie czy niepełnosprawne.

ZGŁOŚ I ZAPŁAĆ PODATEK

Nowe przepisy nakładają jednak na wynajmujących mieszkania nowy obowiązek. Aby zawarta po nowemu umowa była ważna, w ciągu 14 dni musi być zgłoszona i zarejestrowana w urzędzie skarbowym.

Oznacza to, że wynajmujący będzie musiał zapłacić podatek od przychodów z wynajmu i w tym roku wynosi on 8,5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński