MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mniej aut z homologacją

pit, 14 kwietnia 2004 r.
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowoduje wiele zmian w polskim prawodawstwie.

Już w styczniu 2004 r. uległy zmianie przepisy o zasadach homologacji pojazdów - przypominają autorzy serwisu Interia.pl. Większość samochodów w karoseriach osobowych nie będzie mogła uzyskać homologacji jako ciężarowe, niezależnie od dopuszczalnej ładowności, ilości pasażerów czy "kratki" za tylnym siedzeniem. Ograniczenia te dotyczyć będą najpopularniejszych obecnie samochodów w karoseriach kombi i hatchback, itp.

Firmy leasingowe liczą, że przez najbliższe tygodnie wzrośnie popyt na tego typu usługi. Przyczyny są zrozumiałe. Tylko samochody osobowe o nadwoziu AF, czyli wielozadaniowe, jak np. citroen xsara picasso, renault espace, volkswagen sharan, opel zafira nadal będą mogły być homologowane zarówno jako ciężarowe, jak i osobowe.

Jednak wszystkie samochody z kratką, które są już używane przez klientów i posiadają homologacje na samochody ciężarowe będą nadal opodatkowane na takich samych zasadach jak dotychczas.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ przy zakupie i leasingu samochodu homologowanego jako ciężarowy klient, będący płatnikiem VAT, może, zgodnie z przepisami obowiązującymi do 30 kwietnia 2004 r., odliczyć cały VAT. Natomiast w przypadku zakupu bądź leasingu samochodu osobowego, prawo odliczenia podatku w ogóle nie przysługuje, a cała kwota podatku VAT stanowi koszt uzyskania przychodu.

Nowa ustawa o VAT

Od 1 maja 2004 r. obowiązywać będzie nowa ustawa o podatku od towarów i usług, którą w dniu 11 marca br. ostatecznie uchwalił Sejm. W zakresie możliwości odliczeń VAT od zakupu i leasingu samochodów ciężarowych nowa ustawa wprowadza niekorzystne zmiany.

Z całej grupy samochodów ciężarowych zostały wyłączone te, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 629 kg (jeżeli ma on cztery miejsca) lub 697 kg (jeżeli ma pięć miejsc). Przy zakupie, bądź leasingu samochodów z tej grupy klient będzie mógł odliczyć tylko 50 proc. podatku VAT, nie więcej niż 5 tys. zł.

Parlament dodatkowo określił, że przy leasingu pojazdów, w którym amortyzacja pojazdu jest po stronie leasingobiorcy (leasing finansowy), leasingobiorca musi cały podatek VAT, liczony od sumy spłat czynszów leasingowych, zapłacić na początku umowy.

Wnioski są oczywiste. Zainteresowani szybkim i korzystnym finansowo pozyskaniem samochodu służącego do przewozu osób i towarów w karoserii samochodu osobowego, i możliwością skorzystania z preferencji w zakresie podatku VAT, powinni do 30 kwietnia wyleasingować samochód z kratką.

Zgodnie z nową ustawą o podatku od towarów i usług wszystkie umowy leasingowe zawarte do tego dnia będą realizowane i rozliczane na zasadach prawnych obowiązujących w dniu ich zawierania, a więc ze 100-procentowym odpisem podatku VAT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński