Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkowice. Będzie można sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza. Jak?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Mieszkowice wzbogaciły się o urządzenie do pomiaru zapylenia powietrza.

Urządzenie mierzy w czasie rzeczywistym poziom pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 oraz podaje temperaturę odczuwalną. Mieszkańcy mogą na bieżąco kontrolować jakość powietrza w swoich miejscowościach zarówno na tablicy informacyjnej jak również na stronie internetowej urzędu. Dzisiaj takie urządzenie, w imieniu Polskiej Spółki Gazownictwa, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Szczecinie Pan Andrzej Hoehle przekazał Mieszkańcom Gminy Mieszkowice, których reprezentował Pan Burmistrz Miasta i Gminy Mieszkowice Andrzej Salwa.
Do tej pory takie urządzenia stosowano najczęściej w południowych województwach, gdzie stężenie niekorzystnych pyłów jest zazwyczaj większe niż w naszym regionie. Drugi pyłomierz ma trafić do rejonu koszalińskiego.

Polska Spółka Gazownictwa kontynuuje drugą już edycję kampanii informacyjno- edukacyjnej związanej z ochroną powietrza pod hasłem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”, która rozpoczęła się w 2018 roku. W ramach kampanii odwiedziła już 35 miast i wsi w całej Polsce z ważnym przesłaniem, jakim jest uświadomienie mieszkańcom szkodliwego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie.

- Akcja ma uświadomić, że każdy z nas może pomóc w rozwiązaniu tego ważnego problemu, którego główną przyczyną jest emisja zanieczyszczeń z paliw stałych spalanych w instalacji grzewczych stosowanych w indywidualnych gospodarstwach domowych. W ramach Kampanii eksperci PSG zachęcają mieszkańców do korzystania z kotłów grzewczych na gaz ziemny - ekologicznej alternatywy dla urządzeń na paliwa stałe - wyjaśnia Agnieszka Chmielarz z Polskiej Spółki Gazownictwa.

Podczas spotkań z mieszkańcami i władzami lokalnymi pracownicy i eksperci PSG wyjaśniają, jak przyłączyć się do sieci gazowej i pomagają wypełnić wnioski. Gościem specjalnym jest ekspert w dziedzinie ochrony środowiska z Politechniki Warszawskiej, prof. Artur Badyda., który uświadamia przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza a także działania zaradcze na rzecz jego poprawy.
Kampania wśród szeregu inicjatyw na rzecz ochrony środowiska daje również realne korzyści mieszkańcom odwiedzanych miejscowości. Spółka wyposaża gminy w mobilne urządzenia do pomiaru zanieczyszczenia powietrza wraz z zewnętrznym wyświetlaczem ledowym.

- Jest to program, który zmierza do tego, aby tych pyłomierzy były więcej, aby były sprzężone w jedną centralną sieć, tak, aby każdy mógł sprawdzić w internecie poziom zapylenia powietrza. Nikogo nie trzeba przekonywać o ważności takich inicjatyw, w czasach rozwijającego się wciąż przemysłu. I choć są droższe niż ta inwestycja, to na końcu zawsze każdy z nas zadaje pytanie o zdrowie - mówi poseł Leszek Dobrzyński, uczestnik konferencji.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński