MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Galeria

Piotr Jasina
W ubiegłym roku studenci swoje prace pokazali już w przestrzeni prywatnej kamienicy przy pl. Zwycięstwa. Wernisaż przygotowało Stowarzyszenie Harbour&River z gospodarzami gminy Nowe Warpno. Mieszkanki kamienicy także wzięły udział w przedsięwzięciu: upiekły ciasta, częstowały zwiedzających kawą, hrebatą.
W ubiegłym roku studenci swoje prace pokazali już w przestrzeni prywatnej kamienicy przy pl. Zwycięstwa. Wernisaż przygotowało Stowarzyszenie Harbour&River z gospodarzami gminy Nowe Warpno. Mieszkanki kamienicy także wzięły udział w przedsięwzięciu: upiekły ciasta, częstowały zwiedzających kawą, hrebatą.
Przez dwa dni (21 i 22 czerwca) w prywatnych przestrzeniach kamienic Nowego Warpna będziemy podziwiać obiekty sztuki, obrazy, ceramikę, fotografie.

- By zrealizować projekt Miasto-Galeria potrzebowaliśmy odpowiedniej przestrzeni takiej, która zmieściłaby w sobie mieszkańców, sztukę, artystów, galerię, widzów.... - wyjaśnia Szymon Olbrychowski, wiceprezes Stowarzyszenia Harbour and River, nauczyciel z Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby ZUT w Szczecinie, współorganizator wydarzenia. - Inspiracją do tego projektu było fizycznie istniejące miejsce, czyli Nowe Warpno.

Olbrychowski zastrzega, iż by zrozumieć istotę zamysłu musimy przekroczyć potoczne postrzeganie tego, czym jest miasto, czym jest galeria, czym jest sztuka.

- Musimy zauważyć przestrzeń, która przenika i łączy w sobie miasto i sztukę, z ich wszystkimi aspektami - podkreśla. - By zauważyć przestrzeń musimy wycofać swoją uwagę z przedmiotów i przenieść ją bardziej "do wewnątrz", do naszej wyobraźni.

Projekt Miasto-Galeria to dwudniowe wydarzenie, podczas którego prezentowane będą obiekty sztuki, obrazy, ceramika, fotografie w prywatnych przestrzeniach kamienic Nowego Warpna.

- W tym przypadku pojęcie miasta rozumiemy najszerzej, włączając w to również jego mieszkańców - dodaje Szymon Olbrychowski. - To mieszkańcy bowiem współtworzą miasto, wypełniają jego funkcję, życie. Tworzą przestrzeń, w której miasto żyje i oni również będą współtwórcami tego wydarzenia.

Nasz rozmówca przyznaje, że jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do postrzegania przedmiotów i zjawisk, które się w przestrzeni znajdują.

A istotą projektu jest wytworzenie relacji pomiędzy ludźmi oraz miejscem-miastem.

- Zauważenie przestrzeni wymaga od nas pewnego wysiłku - kontynuuje wiceprezes H&R. - Mówiąc o przestrzeni miasta odruchowo kierujemy swoją uwagę na budynki, ulice, place i pozostałe obiekty. Ale można ją również odczuwać jako rodzaj oddziaływania, relacji między formami.

Warto dodać, że namiastkę Miasta Galerii w Nowym Warpnie mieliśmy już przed rokiem. Prace z kolejnego pleneru studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zostały zaprezentowane w trakcie Targów Ekonomii Społecznej.

Wystawę pokazano przy współudziale mieszkańców Nowego Warpna. Zorganizowana była w jednej z kamienic przy pl. Zwycięstwa. Tymczasowa galeria powstała w korytarzu i podwórku.

Była kawiarnia, mieszkańcy zapewnili catering, herbatę, kawę, ciasto.

- To była pierwsza galeria sztuki w historii Nowego Warpna - podkreśla Olbrychowski.

To było również pierwsze tego rodzaju wydarzenie artystyczne wkomponowane w przestrzeń urokliwego miasteczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński