MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kranówka w Świnoujściu jest bezpieczna, a magistrat namawia do picia wody z kranów

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Nie musisz taszczyć wody mineralnej z pobliskiego sklepu do domu. Wystarczy, że odkręcisz kran. Woda w Świnoujściu nadaje się do picia. Okazuje się, że jest zdrowsza od tej w butelkach i tańsza.

Mimo coraz częstszych kampanii promujących picie wody z kranu, wielu osobom nadal brakuje zaufania do wody z wodociągu. Zamiast podstawić szklankę pod odkręcony kran, decydują się na zakup wody butelkowanej.

Tymczasem okazuje się, że bez obaw można pić wodę z kranu w swoim domu. Obawy o jej czystość i zdatność do picia najczęściej wynikają z braku znajomości procesu oczyszczania wody.

- Kranówka w Świnoujściu jest bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, zdrowa i przede wszystkim tańsza niż woda butelkowana - mówi mgr inż. Małgorzata Bogdał, dyrektor naczelna Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu. - Produkowana w naszym mieście woda odpowiada najbardziej rygorystycznym polskim i europejskim normom dotyczącym jakości wody.

Woda zdatna do spożycia

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu eksploatuje na potrzeby produkcji wody do picia trzy stacje uzdatniania wody. Wszystkie produkują wodę o parametrach zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, czyli produkt gotowy i zdatny do spożycia.

Woda przeznaczona do spożycia w Świnoujściu objęta jest stałym monitoringiem bardzo wielu parametrów, między innymi barwy, zapachu, smaku, stężenia jonów wodoru, mętności, żelaza, bakterii z grupy coli, Escherichia coli, rtęci, selenu, arsenu, pestycydów, sodu, magnezu, rtęci oraz pestycydów. Laboratorium Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu pobiera oraz wykonuje analizy wody w co najmniej 85 próbkach rocznie z sieci wodociągowej lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części Świnoujścia oraz w co najmniej 72 próbkach rocznie z trzech stacji uzdatniania wody.

Kto jeszcze kontroluje jakość wody

Dodatkowo, jakość wody w Świnoujściu kontrolowana jest przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną. Okresowe oraz obszarowe oceny jakości wody dla Świnoujścia, opracowane przez PPIS, zamieszczane są na stronie Urzędu Miasta Świnoujście.

Bardzo często liczba składników mineralnych w kranówce jest wyższa niż w wodach butelkowanych. Wody butelkowane zawierają znikome ilości. Woda wodociągowa często ma ich znacznie więcej, ale nie udaje mineralnej. Analizując wyniki badań jakości wody przeznaczonej do spożycia, wykonywanych przez laboratorium zakładowe Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Świnoujściu oraz przez akredytowane laboratoria zewnętrzne, woda kranowa w naszym mieście zawiera ważne dla zdrowia pierwiastki: magnez, wapń oraz sód, które z wody są najłatwiej i najlepiej przyswajane przez organizm ludzki.

Niektórzy mieszkańcy Świnoujścia zwracali uwagę na zapach chloru wody w kranie. Okazuje się, że dopuszczalne stężenie chloru w wodzie przeznaczonej do spożycia powinno wynosić w kranie nie więcej niż 0,3 mg/l. Należy zaznaczyć, że zapach chloru, przez bardziej wrażliwe osoby, może być wyczuwalny już na poziomie 0,05 mg/l, czyli prawie 10-krotnie niższym od dopuszczalnego.

Taniej z kranu

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za zastąpieniem butelkowanej wody kranówką jest znaczące zmniejszenie wydatków domowych. Dodatkowo, wybierając wodę z kranu, ogranicza się zużycie plastiku tak bardzo szkodliwego dla środowiska.

Jeśli jednak pojawiają się obawy przed piciem kranówki, alternatywą dla wody butelkowanej mogą być urządzenia do filtrowania wody z kranu: dzbanki lub butelki. Te pierwsze sprawdzą się do użytku domowego, np. do filtrowania wody przed gotowaniem jej na kawę czy herbatę. Z kolei butelki z wkładem filtrującym doskonale sprawdzą się w podróży, na siłowni, podczas spaceru czy w pracy. W przypadku stosowania urządzeń filtrujących bardzo ważne jest pilnowanie regularnej wymiany filtrów.

Jak działają filtry

Najczęściej używanymi filtrami w butelkach są filtry węglowe - złożem filtrującym jest węgiel aktywny. Działają one dwojako - na zasadzie adsorpcji - usuwają z wody związki organiczne, pestycydy, chlor, metale toksyczne i cząstki stałe (im wolniejszy przepływ wody tym bardziej skuteczne działanie filtra) oraz na zasadzie działania błony biologicznej - na powierzchni filtra osadzają się (oprócz zanieczyszczeń) mikroorganizmy występujące w wodzie - wytwarza się tam biofilm. Organizmy te namnażając się oczyszczają wodę z zanieczyszczeń. Niestety, przy licznym namnożeniu będą przenikały przez złoże do wody. Aby temu zapobiec producenci filtrów z węgla aktywnego stosują impregnowanie węgla srebrem. Srebro ma działanie bakteriostatyczne (nie pozwala się namnożyć bakteriom) i bakteriobójcze. Węgiel aktywny ma silne właściwości adsorpcyjne i dzięki temu bardzo mocno wiąże srebro i nie zostaje ono uwolnione do wody.

Kranówka w Świnoujściu jest bezpieczna i zdatna do picia. Jest zdrowa i tańsza niż woda butelkowana.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński