Koszty utrzymania domu z roku na rok stają się coraz wyższe.

Materiał informacyjny - HMI HUBERT MARZYŃSKI
W następstwie szukamy skutecznych sposobów na zmniejszenie comiesięcznych wydatków. Nowoczesne urządzenia takie jak rekuperacja czy pompy ciepła z systemem paneli fotowoltaiki są właściwym kierunkiem?

Wszystkie te trzy technologie łączy wspólna idea odbierania energii z otoczenia do ponownego wykorzystania na potrzeby ogrzewania i minimalizowania kosztów zakupu energii od operatorów. Jest to często spotykane trio w nowo budowanych budynkach mieszkalnych.

Jak zmniejsza rachunki taki odzysk?

Wyjaśniam w zupełnym skrócie: rekuperacja, jako element systemu wymuszonej wentylacji nawiewno-wywiewnej w całym budynku, dba o jakość powietrza w naszym domu (czystość i wilgotność) i odzyskanie wytworzonego ciepła w budynku.

Dlaczego, gdy na dworze jest od -15 do +15°C, wewnątrz w budynku mamy przyjemną temperaturę około 21-22 °C?

Ponieważ temperatura w budynku, podczas usuwania zużytego powietrza służy, aby ogrzewać świeżo czerpane, zimne powietrze z otoczenia.
W efekcie, jest nam potrzebna niewielka ilość dodatkowej energii cieplnej z pompy ciepła do utrzymania żądanej temperatury.
Z kolei pompa ciepła, w wielkim uproszczeniu, bierze udział w procesie termodynamicznym, z którego wynika odbieranie ciepła z otoczenia (powietrze i grunt) i przekazywanie go do budynku. Nie ma dzisiaj bardziej efektywnego i sprawnego systemu grzewczego, który służy również do chłodzenia budynku latem. Pozostaje jeszcze fotowoltaika, czyli system wytwarzania energii elektrycznej w ramach odzyskiwania energii słonecznej w ciągu dnia. To rekompensuje zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie.

Zakup instalacji to jednak spora inwestycja. Jak szybko się zwraca?

Rzeczywiście przy planowaniu budżetu, na zakup tych trzech technologii kwoty mogą zaskakiwać. Niezwykle ważne jest, aby dobrać te technologie w sposób fachowy i ze sprawdzonymi firmami, takimi jak moja firma HMI. Trudno mi dyskutować tutaj o szybkości zwrotu z inwestycji, ponieważ wiele zależy od sytuacji gospodarczej i dotacji. Najprościej ująłbym to tak: za rozliczanie 8 000 - 9 000 zł rocznie za gaz i energię elektryczną bez fotowoltaiki i bez rekuperacji, względem rozliczania 8 000 - 9 000 zł rocznie za raty kredytowe z dotacją na trzy nowoczesne systemy, bez płacenia za gaz i z mniejszymi rachunkami za energię elektryczną. Rata kredytowa w pewnym momencie zniknie, a koszty używania domu będą nadal niskie.

Skuteczność wymienionych metod często jest związana choćby z dobrą termoizolacją budynku. Czy to oznacza, że np. rekuperacja jest odpowiednim rozwiązaniem, ale tylko dla nowych inwestycji?

- Rekuperacja jest rozwiązaniem dla każdego budynku: istniejącego lub nowo budowanego. Moja firma HMI wdraża takie systemy w ramach remontów i mamy tutaj duże doświadczenie, ale przede wszystkim stosujemy tę technologię dla nowego budownictwa. W mojej ocenie, rekuperacja to jeden z tych najważniejszych punktów na liście w inwestowaniu podczas remontu czy budowy. Skuteczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), filtrowaniem coraz gorszego jakościowo powietrza i oszczędzania na rachunkach za ogrzewanie, to inwestycja, która spłacana jest również w komforcie użytkowym i ten komfort jest bezcenny.

Mówimy o domach, a co z mieszkaniami?

W Polsce znane są już budynki wielorodzinne czy osiedla, które modernizują się i korzystają z technologii, o których mówimy. Na pewno w tej sprawie potrzebny jest cykl szkoleń dla wspólnot.

Jest jeszcze kwestia dynamicznego rozwoju technologii. Jak wybrać odpowiedni system dla swojego domu, by za 3 - 5 lat nie usłyszeć - to rozwiązanie jest już przestarzałe?

- I tutaj zapraszam do kontaktu z moją firmą HMI ze Szczecina. Każdy przypadek jest u nas rozpatrywany indywidualnie. Jesteśmy już 10 lat na rynku, a nasze najstarsze, 10-letnie wykonane zlecenia są nadal jednymi z najnowocześniejszych na rynku.

HMI Hubert Marzyński
ul. Zygmunta Moczyńskiego 13B
70-492 Szczecin 
tel: 91 887 61 16, : (+48) 534 699 900
www.hmi.info.pl
adres e-mail: [email protected]
facebook.com/hmi.info
google.maps.pl/HMI-szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński