Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Karambol w kosmosie". Festiwal w Łobzie. Pokonajmy koronawirusa muzyką i dobrą zabawą

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
Kojarzycie nazwiska Wrona, Orliński, Apoleika, Żulczyk? Na pewno! A to tylko niektórzy z zaproszonych gości. Już od 2 października będzie można ich spotkać w Łobzie

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Kultury "Karambol w kosmosie". Od 2 do 4 października Łobez stanie się stolicą kultury.

Program obejmuje:

  • koncerty,
  • wydarzenia muzyczne,
  • przedstawienia teatralne,
  • projekcje,
  • warsztaty,
  • panele dyskusyjne
  • i spotkania z ogólnopolskimi i międzynarodowymi gwiazdami literatury, muzyki, sztuki i dziennikarstwa,
  • a także prezentację dokonań i talentów wyrosłych z rodzimej sceny.

- Od kiedy z żoną przeprowadziliśmy się do Łobza z Warszawy próbowaliśmy coś tu lokalnie robić na polu kultury, z którą zawsze byliśmy zawodowo związani. Zrobiliśmy kilka lokalnych wydarzeń, w tym świetnie przyjęte przez mieszkańców dwie edycje festynu “Retromania”. W pewnym momencie postanowiliśmy wykorzystać nasze kontakty i zaprosić do Łobza trochę ogólnopolskich sław. Nie było to trudne, szczególnie, że niektórzy z nich byli już tu wcześniej i polubili to miejsce. – mówi Maciej Sienkiewicz, dyrektor artystyczny.

W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią, Festiwal odbędzie się w Hali Sportowo-Widowiskowej w Łobzie (Orzeszkowej 7), a wszystkie wydarzenia transmitowane będą online. - Tylko w ten sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom.

Obowiązkiem organizatora jest zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, niestety związanych także z ilością uczestników.

- W naszym przypadku jest to liczba 220 widzów, którzy mogą jednorazowo przebywać w hali – mówi Sienkiewicz.

W tym roku będzie można wziąć udział w koncertach - m.in. zespołu Niemoc, elektroniczno-gitarowego trio z Zielonej Góry łączącego rockowe granie z elementami new wave’u i post-punka.

Wystąpili m.in. na festiwalu Opener, Tauron Nowa Muzyka Festiwal, Spring Break, Sziget, OFF Festival, Nowych Horyzontach czy Domoffonie. Ostatnio ich muzykę można było usłyszeć w serialu „Ultraviolet” produkcji AXN. Wystąpi Jacek Szymkiewicz wraz z Joanną Lewandowską. Założyciel i lider zespołów Pogodno, Nowa Fala Polskiego Dancingu czy Babu Król, muzyk, poeta i tekściarz i Joanna Ewa Lewandowska znana z zespołu Miąższ i występów solowych przedstawią nowe aranżacje piosenek Pogodno i solowych - oraz nowy repertuar.

Będą sety DJskie - kosmiczne disco Das Komplex, czy klasyczny hip hop legendarnego DJa 600V, potańcówka z Noiseband - rodzinną orkiestrą Jacka Hałasa z Poznania, którego wspierać będzie Kapela Teatru Brama z Goleniowa.

Nie zabraknie Łobeskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, a imprezy taneczne na koniec każdego dnia zagrają DJ Duch z Wrocławia i Hirek Wrona z Warszawy.

Na scenie także szereg rozmów i spotkań - tu udział wezmą Olga Drenda - dziennikarka, tłumaczka i etnolog. Zdobyła sławę jako autorka kultowego bloga „Duchologia”, dokumentującego materialne dziedzictwo czasu transformacji lat 80. i 90. Publikuje m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Jej pierwsza książka, „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” stała się prawdziwym hitem. Kolejna - „ Wyroby. Pomysłowość wokół nas” przyniosła autorce nominację do Paszportów POLITYKI 2018.

Jakub Żulczyk - Laureat licznych nagród, doceniany przez krytykę i uwielbiany przez czytelników za sprawą m. in. głośnej powieści „Ślepnąc od świateł” zekranizowanej jako serial przez HBO w gwiazdorskiej obsadzie. Jego debiutem scenariuszowym był serial kryminalny "Belfer" (sezon 1 i 2), zrealizowany dla Canal+.

Wojciech Orliński - Miłośnik i twórca fantastyki naukowej, wybitny znawca twórczości Stanisława Lema. Debiutował leksykonem lemologicznym Co to są sepulki – wszystko o Lemie. Prowadzi bloga „Ekskursje w dyskursie” i audycję Piąteczek w radiu TOK FM . Maria Apoleika - malarka, pisarka i autorka uwielbianej strony „Psie Sucharki”, gdzie publikuje swe komiczne rysunki opisujące sekretne życie domowych czworonogów . Michał R. Wiśniewski, mieszkający w Szczecinie dziennikarz, pisarz, autor komiksów; popularyzator mangi, anime i fantastyki.

Debatę o polskim hip hopie poprowadzi Andrzej Cała. Będzie też szereg wydarzeń towarzyszących - m.in. w kilku miejscach na ulicach Łobza pojawią się prace wideo Vitalija Shupliaka, polskoukraińskiego artysty mieszkającego w Poznaniu.

Do tego kiermasz książek i możliwość zdobycia autografów. Dla melomanów - giełda płyt winylowych i cd, na którą przyjadą wystawcy z całej Polski. Dla dzieci - zajęcia plastyczne z Marią Apoleiką, twórczynią kultowych “Psich Sucharków”, dla starszych dzieci i młodzieży - warsztaty taneczne z Jakubem “Grędziem” Grędą, mistrzem świata w hip hop dance. Przez dwa dni odbywać się będzie turniej gier planszowych i karcianych organizowany przez twórców kultowych turniejów “Łobez Arena”.

Wstęp na wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, jednak na wieczorne imprezy obowiązywać będą wejściówki, a na zajęcia dla dzieci i młodzieży – zapisy.

- Zainteresowanie imprezą jest bardzo duże, także poza Łobzem. Cieszymy się z tego bardzo, ale oczywiście liczymy na zrozumienie i stosowanie się do przepisów – prosi organizator – Zapraszamy też do oglądania nas na żywo w Internecie, wszystkie wydarzenia transmitowane będą na naszej stronie na facebooku i kanale youtube. – dodaje. Bezpłatne wejściówki dostępne są na stronie evenea.pl, a zapisy na warsztaty należy załatwić, pisząc na adres [email protected], lub dzwoniąc pod numer tel. 728 578 398.

A dlaczego karambol?

Jak opowiada Maciej Sienkiewicz - Szukaliśmy nazwy, która będzie intrygująca - a zarazem będzie się odnosić do Łobza, jego historii czy topografii. Otóż według anegdoty, w czasach przedwojennych ówcześni mieszkańcy Łobza wynaleźli szczególną odmianę gry w bilard, znanej właśnie jako karambol; ponoć jej specyfiką było to, że... zawsze wygrywali miejscowi! Po wojnie Łobez zasiedlili polscy repatrianci, a z czasem miasto weszło w swój "złoty wiek" jako ośrodek powiatowy. Kwitło tu życie kulturalne i towarzyskie, koncertowały gwiazdy a kluby, restauracje i kawiarnie tętniły zabawą. Jednym z takich miejsc był właśnie "Kosmos" – lokal wyróżniający się futurystyczną architekturą, gdzie odbywały się legendarne dziś potańcówki i dyskoteki. Dziś chcielibyśmy przywołać ducha tamtych dni i znów zaprosić do Łobza znanych twórców, artystów i niezwykłe osobowości świata kultury - w naszym łobeskim “kosmosie” chcemy doprowadzić do karambolu stylów, gustów i porządków.

Nie może Was zabraknąć!

Szczegóły:

Festiwal współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury ze wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatu Łobeskiego i Gminy Łobez oraz indywidualnych darczyńców i sponsorów.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński