MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat do władz Radia Szczecin pod lupą IPN

Marek Rudnicki
Zbigniew Kosiorowski, rekomendowany przez uczelnie do rady nadzorczej Radia Szczecin, według IPN był zarejestrowany jako "Konrad" - informuje "Rzeczpospolita".

Jutro KRRiT ma zdecydować, czy były wieloletni prezes i naczelny szczecińskiej rozgłośni, a obecnie profesor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu i wykładowca m.in. dziennikarstwa na kilku innych lokalnych uczelniach, zostanie członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia Szczecin S.A.

Zbigniew Kosiorowski kandyduje do rady nadzorczej, jako że miejsce zwolniło się po Adamie Rudawskim, który został prezesem radia. Dwie kadencje temu Kosiorowski był prezesem, a Rudawski jego zastępcą. Krajowa Rada, by móc rozpatrzyć kandydaturę, musi posiadać oświadczenie lustracyjne kandydata. Takie jeszcze do niej nie dotarło. Kandydaturę Kosiorowskiego jako reprezentanta wyższych uczelni zgłosił Uniwersytet Szczeciński.

Już dwa lata temu szczeciński IPN wydał książkę Pawła Szulca "Fikcja czy rzeczywistość? Wybór audycji Polskiego Radia Szczecin z lat 1946-1989". To w niej w przypisach ujawnił, że Zbigniew Kosiorowski został zarejestrowany "22 stycznia 1980 r. przez Wydział III KW MO jako konsultant o ps. "Konrad" pod numerem15735 do prowadzonej SP "Ośrodek" na Ośrodek Radiowo-Telewizyjny w Szczecinie". Wyrejestrowany z sieci agenturalnej 23 marca 1990 r. "w związku z nową sytuacją społeczno-polityczną i zaniechaniem ochrony operacyjnej niektórych środowisk kulturalnych i kulturotwórczych".

- To wszystko kłamstwa i będę musiał pomyśleć o ochronie moich dóbr osobistych - pisze Rzeczpospolita przytaczając słowa Zbigniewa Kosiorowskiego. - Nigdy nie byłem świadomym współpracownikiem ani świadomym konsultantem SB, a dotąd już dwukrotnie składałem oświadczenia lustracyjne i nikt ich nie kwestionował. To bzdury, bo co to za kategoria "konsultant".

Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiTV poinformowała, że Rada czeka na oświadczenie lustracyjne i dopiero po ich uzupełnieniu dokona merytorycznej oceny kandydatury.

Zbigniew Kosiorowski, gdy był jeszcze naczelnym PR Szczecin zwolnił z radia Krzysztofa Soskę, który wytoczył mu sprawę w sądzie. Nim sprawa została zakończona, Soska został wybrany przez nową radę nadzorczą spółki prezesem PR Szczecin i redaktorem naczelnym. Obecnie pełni funkcję wiceprezydenta Szczecina.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński