Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na radnych Szczecina gotowi. Minął termin zgłaszania komitetów

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Miejska Komisja Wyborcza w Szczecinie podczas  dyżuru. Komisja urzęduje w salach magistratu przy ulicy Armii Krajowej 1
Miejska Komisja Wyborcza w Szczecinie podczas dyżuru. Komisja urzęduje w salach magistratu przy ulicy Armii Krajowej 1 Andrzej Szkocki
Co najmniej sześć komitetów zgłosiło kandydatów na radnych w Szczecinie. Dzisiaj o godz. 16 minął termin ich zgłaszania.

Większość komitetów chce wystawić kandydatów we wszystkich pięciu okręgach. To Koalicja Obywatelska, Lewica, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Koalicja Samorządowa Piotra Krzystka.

W trzech okręgach chce wystartować lokalny komitet Szczecin Cała Naprzód związany z mieszkańcami i społecznikami północnych dzielnic miasta.

Teraz komisja zajmuje się weryfikacją ilości podpisów mieszkańców pod listami. Zgodnie z prawem każdy komitet powinien zebrać 150 podpisów w każdym z okręgów. Większość komitetów miała akceptację Miejskiej Komisji Wyborczej. Na kilka minut przed godz. 16 w MKW pojawili się przedstawiciele kolejnego lokalnego komitetu. Jutro będzie wiadomo, czy spełnili warunki do startu.

Do piątku, 8 marca komisja musi podać do publicznej wiadomości informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika. Tego dnia mija termin na zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Kandydatów zgłaszają komitety wyborcze.

14 marca 2024 r. o godz. 16 mija termin na zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

W Szczecinie o fotel prezydenta powalczą co najmniej trzy osoby. Piotr Krzystek, obecny prezydent popierany przez Koalicję Samorządową, Koalicję Obywatelską oraz Polskę 2050. Jego rywalami będą poseł Zbigniew Bogucki (PiS) oraz Bogdan Jaroszewicz z Nowej Lewicy. W tym tygodniu dołączyć do nich może kandydat Konfederacji.

W ubiegłym tygodniu okazało się, że PSL nie wystawi swojego kandydata. Powód jest dość niecodzienny: potencjalny chętny po prostu wycofał się i partia nie ma nikogo innego. Jarosław Rzepa, poseł i szef zachodniopomorskich ludowców, zapowiada, że chce dokończyć kadencję w Sejmie, gdyż zaufali mu wyborcy i nie chce ich zawieść. Nie wiadomo, czy partia poprze kandydata z innych komitetów. Na pewno PSL nie poprze Piotra Krzystka, bo poseł Rzepa jest przekonany, że jest pora na zmianę gospodarza w Szczecinie. W odpowiedzi prezydent Piotr Krzystek zaproponował posłowi, aby jednak wystartował i zweryfikował swoje poparcie w głosowaniu.

I tura wyborów odbędzie się 7 kwietnia. Dogrywka dla wójtów, burmistrzów i prezydentów odbędzie się 2 tygodnie później.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński