Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest rudera, będzie biurowiec. Kawałek szczecińskiej Wenecji odzyska blask

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Trwa budowa nowej siedziby Wód Polskich w Szczecinie. . Celem jest modernizacja, remont oraz dostosowanie obiektu pod potrzeby administracyjno-biurowe
Trwa budowa nowej siedziby Wód Polskich w Szczecinie. . Celem jest modernizacja, remont oraz dostosowanie obiektu pod potrzeby administracyjno-biurowe Budimex SA
Budynek z ciekawą historią zacznie swoje drugie życie. Przy ulicy Kolumba 79/80 powstaje nowa siedziba Wód Polskich w Szczecinie.

Kamienica ma być odrestaurowana i przystosowana do funkcji biurowej, gdzie swoją siedzibę będą miały Wody Polskie. Wiemy, co obecnie dzieje się na placu budowy i jakie są najbliższe plany wykonawcy.

- Obecnie realizujemy tylko prace rozbiórkowe na podstawie pozwolenia na rozbiórkę, które obejmuje obiekty gospodarcze na dziedzińcu nieruchomości, ścianę nabrzeża, kondygnację piwnicy pod dziedzińcem. Główny budynek będzie całkowicie przebudowany wraz z nadbudową jednej kondygnacji w ramach odrębnego pozwolenia na budowę - informuje Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimex SA. - Obecnie kończymy opracowywanie projektu budowlanego wraz z wszystkimi uzgodnieniami i będziemy przekazywać inwestorowi do akceptacji. W marcu planujemy złożyć projekt do urzędu.

Wykonawca prac w rozmowie z "Głosem" przyznaje, że w optymistycznym wariancie, po otrzymaniu pozwolenia na budowę - co jest planowane na kwiecień/maj tego roku - ruszy z rozbiórkami budynku i dalszymi pracami konstrukcyjno-budowlanymi.
Inwestycja jest realizowana w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Renowacja budynku przy ul. Kolumba 80 polegać ma na przebudowie, nadbudowie i częściowej rozbudowie, pofabrycznego budynku biurowo-magazynowego, a także zagospodarowaniu terenu i wyposażeniu go w niezbędną infrastrukturę zewnętrzną i wewnętrzną. To dla firmy wykonawczej prawie 508 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy, około 2,5 tys. mkw. powierzchni całkowitej i 2,1 tys. mkw. powierzchni użytkowej wraz z kondygnacją podziemną i czterema naziemnymi.

Koszt całkowity przedsięwzięcia to ponad 40,5 mln zł brutto i termin 30 miesięcy od dnia podpisania umowy (termin odbioru końcowego ustalono na 25 listopada 2025 roku).

Ciekawa historia budynku

- Budynki należały do kompleksu gorzelni Lefevra, w latach 30. XX wieku mieściła się tam hurtownia pasz (Futtermittelhandlung) prowadzona M. Behera. Dodatkowo były tam kantory kupca Kistenmachera i Szczecińskiej Wytwórni Materiałów Metalowych (Stettiner Metallwaren-Industrie) prowadzonej przez M. Happa - wyjaśnia nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i autor książek o dziejach Szczecina i regionu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński