MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Islandzka muzyka tradycyjna zagości wkrótce w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Urszula Stawicka i Paweł Osuchowski - Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
Urszula Stawicka i Paweł Osuchowski - Fundacja Akademia Muzyki Dawnej MK
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na polsko - islandzki dialog muzyczny, podczas którego będziemy mogli poznać tradycyjną muzykę ludową.

"Í gær og í dag / Wczoraj i dziś" to projekt polegający na współpracy polskiego zespołu Szczecin Vocal Project z islandzkim duetem Funi i Kvæðamannafélagið Iðunn z Reykjaviku. Muzyczny dialog będzie polegał na prezentacji tradycyjnej muzyki ludowej Polski i Islandii w dialogu z muzyką klasyczną i współczesną.

Głównymi elementami programu będą wizyty na Islandii muzyków ze Szczecina oraz wizyty w Polsce muzyków z Islandii. W ramach wydarzeń projektu odbywać się będą koncerty, warsztaty, wykłady oraz spotkania z artystami i animatorami kultury.

- To trzecie spotkanie z Islandią - mówi Urszula Stawicka, prezes Fundacji. - Zaczęliśmy od warsztatów dla młodzieży, potem był jeden koncert, a teraz spotkamy się z przyjaciółmi z Islandii najpierw u nich, a potem u nas. W maju w Szczecinie będzie niezwykłe spotkanie muzyczne. Z jednej strony jest to kultura nam odległa, ale nie jest to coś, co trudno byłoby nam przyswoić. Islandczycy chętnie się spotykali w domach i śpiewali pieśni tradycyjne, ale mają problem ze słuchaniem koncertów muzyki klasycznej. Do drugiej połowy XIX wieku nie znali żadnych instrumentów muzycznych. Słyną też z tego, że nie chcieli przyjmować żadnych wzorców kultury europejskiej, więc na swoich koncertach pielęgnują czystą muzykę tradycyjną.

Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie zaprasza na pierwsze wydarzenie 2023 roku, wykład inauguracyjny międzynarodowego Projektu „Í gær og í dag / Wczoraj i dziś polsko - islandzki Dialog muzyczny”. Wykład pod tytułem "Liturgiczna muzyka islandzka na tle średniowiecznych tradycji północnej Europy" (w technologii online) wygłosi dr Agnieszka Budzińska-Bennett - wokalistka, harfistka, muzykolog i uznany autorytet w dziedzinie muzyki średniowiecza i renesansu. Spotkanie uczestników wykładu odbędzie się w środę, 25 stycznia 2023 o godzinie 10:30 w Akademii Sztuki w Szczecinie, al. Niepodległości 40 w sali organowej 008, wstęp wolny.

W niedzielę natomiast będzie koncert Ad honorem Beatae Mariae Virginis. Ta część projektu poświęcona jest najstarszym tradycjom śpiewu chorałowego i polifonicznego polskiej, islandzkiej i europejskiej muzyki sakralnej. Podczas koncertu zabrzmi XV wieczny śpiew gregoriański, wzorowana na wczesnej polifonii francuskiej kompozycja Mikołaja z Radomia, łacińskie i polskie antyfony maryjne z Kancjonału Sióstr Benedyktynek ze Staniątek, a także dzieła mistrzów sztuki polichóralnej przełomu XVI i XVII wieku: Philippa Dulichiusa, Mikołaja Zieleńskiego oraz Marcina Mielczewskiego. Tematem łączącym wspomniany repertuar jest muzyczny wyraz kultu Najświętszej Marii Panny obecny szczególnie w muzyce sakralnej na przestrzeni wieków.

Niedziela 29 stycznia 2023, godzina 18:00, Akademia Sztuki w Szczecinie, al. Niepodległości 40 Sala Koncertowa.

Czas realizacji to okres prawie dwóch lat od jesieni 2022 do wiosny 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński