Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia regionu stargardzkiego ukazana w katalogu zabytków

Grzegorz Drążek [email protected]
Średniowieczne freski w kościele w podstargardzkich Grzędzicach. To jedno z miejsc, które znalazło się w katalogu.
Średniowieczne freski w kościele w podstargardzkich Grzędzicach. To jedno z miejsc, które znalazło się w katalogu. Fot. Starostwo
Gotowy jest katalog zabytków powiatu stargardzkiego. To pierwsza taka publikacja, w której zebrano i pokazano najważniejsze miejsca i budowle całego regionu.

Nad stworzeniem katalogu pracował zespół pod kierunkiem Marcina Majewskiego, dyrektora Muzeum w Stargardzie. Są w nim historycy, archeolodzy, etnografowie, archiwiści. Materiały przygotowywało kilkanaście osób.

W katalogu, który ma dwa tomy, są fotografie, mapy, plany miejscowości. Powstała publikacja, która pokazuje zabytki powiatu stargardzkiego, ale poza samym Stargardem. Takiego katalogu, w którym pokazano historyczne miejsca i budowle wsi i miasteczek całego regionu stargardzkiego jeszcze nie było.

Opisano w nim wszystkie gminy powiatu stargardzkiego: Chociwel, Dobrzany, Dolice, Ińsko, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa, Stargard, Suchań. Przybliżono historię niemal 170 miejscowości. Przypomniano ich historyczne nazwy. Opisano między innymi pałace, dwory, parki, pomniki, kościoły.

- Czegoś takiego na Pomorzu Zachodnim jeszcze nie opracowano - mówi Marcin Majewski, dyrektor Muzeum w Stargardzie. - Na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku powstał mały zeszyt o powiecie myśliborskim, a na początku lat dziewięćdziesiątych publikacja o gminie Wolin.

Katalog zabytków powiatu stargardzkiego to około 1600 stron i ponad 1250 fotografii. Inicjatorem powstania katalogu jest powiat stargardzki, który sfinansował jego opracowanie. Przygotowanie tej publikacji trwało trzy lata.

Za tydzień, 14 września, odbędzie się uroczysta promocja katalogu z udziałem mieszkańców. Jest zaplanowana w kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie, na godzinę 10. Katalog, którego nakład to 500 egzemplarzy, nie będzie do kupienia. Trafi między innymi do bibliotek w powiecie, Książnicy Stargardzkiej, Centrum Informacji Turystycznej, szkół. Tam będzie go można studiować. Koszt wydania katalogu to 147 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński