Historia derbów Trójmiasta Lechii Gdańsk z Arką Gdynia. Dla kogo bilans jest lepszy?

Paweł Stankiewicz
Derby pomiędzy Lechią Gdańsk i Arką Gdynia mają bogatą historię. W sumie odbyło się 45 meczów pomiędzy tymi drużynami, a bilans jest korzystny dla zespołu z Gdańska. Lechia wygrała 17 meczów, Arka 12, a 16 spotkań zakończyło się remisem. Bilans bramkowy to 49:36 dla biało-zielonych. A jak będzie w niedzielę na Polsacie Plus Arenie?

Pierwszy derbowy mecz Lechii z Arką rozegrany blisko 60 lat temu. We wrześniu 1964 roku obie drużyny zmierzyły się w Gdańsku w ramach II ligi (obecna I liga - przyp. aut.). Emocjonujące spotkanie zakończyło się wygraną biało-zielonych 2:1. Najpierw gole dla gospodarzy strzelili Janusz Charczuk i Bogdan Adamczyk, a honorowym trafieniem odpowiedział Zygmunt Gadecki. Rewanżowe spotkanie w Gdyni - wiosną 1965 roku - zakończyło się wygraną Arki 1:0. Zwycięską bramkę strzelił Henryk Kalinowski.

Gdańsk to dla Arki twierdza trudna do zdobycia. Żółto-niebiescy już 50 lat czekają na wyjazdowe zwycięstwo nad Lechią w meczu o ligowe punkty. Po raz ostatni dokonali tego w kwietniu 1974 roku, a gola strzelił Adam Mięciel.

W Gdańsku do dziś miło wspominane są trzy wysokie zwycięstwa nad Arką. W sezonie 1983/84 Lechia wygrała w Gdańsku 3:0, a w Gdyni 4:1. Bohaterem był Jerzy Kruszczyński, który w obu meczach ustrzelił hat-tricka. Autorem czwartego gola w Gdyni był Jacek Grembocki. Arka odpowiedziała trafieniem Wojciecha Cirkowskiego. Lechia wówczas awansowała do krajowej elity. Z kolei w 1992 roku biało-zieloni zwyciężyli u siebie 3:0 po golach Mirosława Girucia, Marcina Kaczmarka i Sławomira Wojciechowskiego.
Złą sławą okryły trzecioligowe derby, które rozegrane zostały w Gdyni w 1997 roku. W 87 minucie biało-zieloni prowadzili 2:1 i wówczas kibice Arki poradzili sobie z płotem i wtargnęli na murawę. Piłkarze uciekli do szatni, sędzia przerwał mecz, a policja po raz pierwszy użyła broni gładkolufowej. Spotkania nie udało się wznowić, a później wynik został zweryfikowany jako walkower na korzyść Lechii.

Dopiero w październiku 2008 roku te drużyny rozegrały premierowy mecz na poziomie ekstraklasy. Spotkanie odbyło się w Gdyni i zakończyło się zwycięstwem biało-zielonych 1:0. Autorem zwycięskiego gola był Paweł Buzała. Porażka w tym spotkaniu to był dopiero początek derbowych klęsk w wykonaniu żółto-niebieskich.

- Leżymy Lechii, która leje nas niezależnie od aktualnej formy sportowej - powiedział zdenerwowany po kolejnych przegranych derbach Damian Zbozień, obrońca żółto-niebieskich.

Kibice doskonale pamiętają derby, które rozegrane zostały w Gdyni 1 maja 2011 roku. Po golach Emila Nolla i Tadasa Labukasa drużyna Arki prowadziła 2:0 w 87 minucie. W 89 minucie kontaktową bramkę strzelił Paweł Nowak, a w piątej minucie doliczonego czasu gry wyrównał Luka Vućko. Mecz zakończył się remisem 2:2, a żółto-niebiescy spadli z ekstraklasy.

Po powrocie do elity Arka postawiła się Lechii. Biało-zieloni pojechali do Gdyni w październiku 2016 roku jako zdecydowany faworyt, a spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Rewanż w Gdańsku to wygrana biało-zielonych 2:1. Jesienią ubiegłego roku Lechia pojechała do Gdyni w kryzysie, po klęsce z Koroną Kielce 0:5, ale derby wygrała. Gola strzelił Flavio Paixao. Portugalczyk w Gdańsku popisał za to hat-trickiem, a Lechia wygrała 4:2.

Potem nastąpiła ponad trzyletnia przerwa w rywalizacji Lechii i Arki, bo drużyna z Gdyni grała na zapleczu PKO Ekstraklasy. Po spadku Lechii w tym sezonie ponownie doszło do derbów Trójmiasta. Pod koniec listopada ubiegłego roku Arka wygrała u siebie 1:0 po golu Michała Marcjanika z rzutu karnego. W niedzielę czas na kolejną konfrontację Lechii i Arki, a tym razem mecz zostanie rozegrany na stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku, przy udziale kibiców obu klubów i frekwencji bliskiej 37 tysięcy.