Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina znowu najlepsza

Redakcja
Nowe Warpno drugi raz z rzędu w kategorii gminy miejsko-wiejskiej zajęło I miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2014.

Na początku bm. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja "Zrównoważony rozwój społecznogospodarczy jednostek samorządu terytorialnego", podczas której ogłoszono wyniki dorocznego Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zwycięzcami w swoich kategoriach są Nowe Warpno, Kleszczów, Krynica Morska i Warszawa.

- To efekt pracy zbiorowej, całego zespołu z nowowarpieńskiego miasteczka i zaangażowania mieszkańców - podkreśla Władysław Kiraga, burmistrz Nowego Warpna. - To kolejne wyróżnienie cieszy, ale i zobowiązuje. Łatwiej znaleźć się na podium, trudniej się na nim utrzymać. Nam na razie się udaje. Byliśmy rzeczywiście w tej kadencji na ścieżce bardzo dynamicznego rozwoju.

W nowej kadencji będzie można spokojniej pracować. Nowym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej bazy edukacyjnej. Trzeba radykalnie poprawić warunki edukacji uczniów, pracy nauczycieli, warunki pracy w przedszkolu. Inwestycje Rozmach zakończonych przedsięwzięć jest naprawdę imponujący. Trudno się dziwić, że samorząd znajduje się w czołówce gmin innowacyjnych, inwestujących w infrastrukturę itd. Przypomnijmy, że Nowe Warpno w tym roku po raz drugi z rzędu triumfuje. Przed dwoma laty zwyciężyło w rankingu inwestycyjnym Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" w kategorii małe miasta. W ubiegłym roku gmina odebrała także statuetkę za drugie miejsce tegoż rankingu, za inwestycje w infrastrukturę techniczną.

Gmina właśnie kończy ostatni etap budowy infrastruktury turystycznej. Powstaje kolejny fragment promenady i wioska żeglarska. Najpierw zbudowana została 330-metrowa promenada z wieżą widokową na Zalew Szczeciński i Altwarp. Powstały też domki gastronomiczne. Miłośnicy słonecznych i wodnych kąpieli mają już do dyspozycji dwie plaże od strony Jeziora Nowowarpieńskiego. Częścią promenady są pomosty rekreacyjne i wędkarskie na Jeziorze i Zatoce Nowowarpieńskiej. Ulice Kościuszki, Dworcowej i Wojska Polskiego zyskały nowe, estetyczne oświetlenie. Zniknęła też pod ziemią w ramach modernizacji linia napowietrzna. Latem uruchomiony został ośrodek żeglarski z domkami letniskowymi, placem zabaw, pomostami, nabrzeżem, zapleczem socjalnym.

Powstały nowe trasy dla rowerzystów, m.in. asfaltowy szlak prowadzący wzdłuż starego nasypu kolejowe od ulicy Polnej aż do styku z drogą wojewódzka nr 114. Powstała ścieżka edukacyjna do granicy (patrz poniżej). Samorządowcy zmodernizowali plac parkingowy przy dawnym targowisku miejskim. Do posesji w Miroszewie nie trzeba już się przedzierać leśnym duktem. Zbudowano drogę asfaltową. Zagospodarowano cmentarz komunalny. Zbudowano ciągi dla pieszych. Alejki są oświetlone, uporządkowano cały teren, przygotowano nowe kwartały do pochówków. Gmina zbudowała halę do selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Została wyposażona w urządzenia do przerobu odpadów typu PET.

Zakupiono specjalistyczny samochód wraz z kontenerami do transportu odpadów zbieranych selektywnie. W trosce o bezpieczeństwo rozbudowany został system monitoringu. Centrum mieści się w ratuszu. System rejestruje i wyświetla obraz z kamer rozmieszczonych w mieście. Kamery cyfrowe cechuje bardzo duża rozdzielczość. Obraz niektórych kamer można śledzić poprzez nasz portal: www.nowewarpno.pl. Najważniejszą i najkosztowniejszą inwestycją była modernizacja drogi z Dobieszyczna do Nowego Warpna. Gmina podjęła się przebudowy prawie 13-kilometrowego odcinka w porozumieniu ze starostwem polickim. Inwestycja kosztowała około 17 mln zł.

Prawie połowę tej kwoty starostwo zwróci gminie. Droga ma kolosalne znaczenie dla gminy. Zapewnia szybszy dojazd do miasteczka ze stolicy regionu i całego obszaru metropolitalnego. Gospodarze liczą, iż dzięki dobrej komunikacji atrakcyjniejsze staną się tereny przeznaczone na sprzedaż pod zabudowę turystyczno- mieszkaniową. Gmina przygotowała do sprzedaży bardzo dużo atrakcyjnych działek nad Zalewem, w otoczeniu Puszczy Wkrzańskiej, w samym Nowym Warpnie. d

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński