Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gloria Artis dla pisarza i policjanta dr Marka Łuczaka

mdr
Ewa Stanecka, wojewódzki konserwator zabytków w imieniu ministra kultury dekoruje medalem Gloria Artis dr Marka Łuczaka.
Ewa Stanecka, wojewódzki konserwator zabytków w imieniu ministra kultury dekoruje medalem Gloria Artis dr Marka Łuczaka. Marek Rudnicki
Medal Gloria Artis, przyznany jeszcze w styczniu przez ministra kultury, dziś otrzymała dr Marek Łuczak. Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie wyróżniającej się w dziedzinie ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal wręczono z okazji rozpoczynających się dziś w Szczecinie inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Dr Marek Łuczak jest szefem komórki w komendzie wojewódzkiej policji w Szczecinie, zajmującej się ochroną i odzyskiwaniem zabytków. Jest autorem unikalnych kilkudziesięciu książek, tematycznie związanych z historią poszczególnych dzielnic Szczecina. Ostatnia pozycja, która kilka dni temu ukazała się na rynku księgarskim, poświęcona jest dzielnicy Dąbie - dawnemu Altdamm.

Ma na koncie też unikalną w skali całego kraju książkę poświęconą zaginionym zabytkom regionu Zachodniego Pomorza, na podstawie której policja może weryfikować odnalezione zabytki. Cały kierowany przez niego wydział ma na koncie wiele zabytków, które odzyskał, a które zaginęły wiele lat temu. I to nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Laudację przy wręczaniu Gloria Artis wygłosiła na temat działalności Marka Łuczaka wojewódzki konserwator zabytków, Ewa Stanecka.

Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone będą cały wrzesień w kilkudziesięciu miejscowościach Pomorza Zachodniego. To już dziesiąte obchody, a w tym roku odbywają się pod hasłem "Dziedzictwo - źródło tożsamości".

Nagrodzono też kilka innych osób, w tym Małgorzatę Gwiazdowską, miejskiego konserwatora zabytków złotą odznakę Za opiekę nad zabytkami, a także za osiągnięcia w ratowaniu zabytków Aleksandra Ostasza oraz Piotra Piwowarczyka, a Drużynę Grodu Trygława z Igorem Górewiczem oraz Wojciecha Celińskiego, prezesa Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, zapoczątkowany decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest jego aktywnym uczestnikiem od 1993 r. W obecnym kształcie Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są od 2004 roku. W imieniu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego organizatorem jest Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

Dziś w ramach obchodów EDD organizowane są równe imprezy. W tym "WSZYSCY NA POKŁAD!" na Bulwarze Piastowskim między Mostem Długim a Trasą Zamkową. Prezentowana jest też replika słowiańskiej łodzi "Dobrawa II", średniowieczne gry i zabawy, pokazy kowalstwa, wyrobu krajek, zielarstwa i kuchni słowiańskiej i walki pokazowe z komentarzem historycznym. Prowadzi imprezę Igor Górewicz, wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa. Pokazano też wydobytą z Odry (to zasługa znanego płetwonurka i archeologa Aleksandra Ostasza) barkę rzeczną z 1902 roku. Odbędzie się równeiż projekcja filmu (zdobywającego nagrody na całym świecie) Zdzisława Cozaca "Miasto zatopionych bogów" (w kinie zamkowym o godz. 16).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński