Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-papierosy. Nowa moda w szkole. Lekarz: "Niepełnoletni nie powinni palić"

Maciej Pieczyński, [email protected]
– E-papierosy dla palaczy mogą być jedną z dróg rzucenia nałogu. Oczywiście, niepełnoletni palić nie powinni - twierdzi dr n. med. Piotr Marciniak, pulmonolog.
– E-papierosy dla palaczy mogą być jedną z dróg rzucenia nałogu. Oczywiście, niepełnoletni palić nie powinni - twierdzi dr n. med. Piotr Marciniak, pulmonolog. Sebastian Wołosz
Coraz częściej można zobaczyć osoby niepełnoletnie, zaciągające się elektronicznym papierosem. Także w szkołach.

- Takie sytuacje dziś to norma - usłyszeliśmy. Skąd taka moda?

- Nigdy nie paliłam zwykłych papierosów, nie przechodziłam tego etapu - mówi Asia, gimnazjalistka. - Byłam dobrą uczennicą, nie buntowałam się przez wychodzenie na przerwach "za szkołę" zapalić. E-papierosy mi smakują, do tego to fajna zabawka.

I właśnie paleta smaków jest jednym z tych elementów, które przyciągają do elektronicznych papierosów także młodszych, niezależnie od tego, czy mają doświadczenie palących czy nie.

"E-papieros stał się pożądanym gadżetem. Dla młodych jest trendy i cool, jak posiadanie tabletu, czy smartfonu. Jest to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych, jego posiadanie ma wyróżniać w grupie rówieśniczej"
- szczeciński pedagog, proszący o anonimowość

Przecież to nie papieros

- Co chwile widzę gimnazjalistów palących e-papierosy - mówi Paweł, student. - Ostatnio widziałem grupę zakapturzonych, groźnie wyglądających piętnastolatków, stali pod sklepem i kłócili się, który ma iść kupić.

- Moja córka chodzi do gimnazjum i opowiada, jak to jej rówieśnicy popisują się elektronicznymi papierosami - mówi Mariusz. - Chłopak wychodzi z klasy, zapala tego papierosa za 300 zł i przechadza się dumnie po korytarzu, aż nie spotka nauczyciela.

- Kiedyś jeden chłopak został przyłapany przez nauczyciela na paleniu e-papierosa na szkolnym korytarzu. Dlaczego palisz papierosy? - spytał pedagog. - Przecież to nie papieros - burknął uczeń i palił dalej - opowiada jedna z uczennic gimnazjum na lewobrzeżu. - Takie sytuacje dziś to norma.

Ceny e-papierosów wahają się od 99 do 300 zł.

- Nie sprzedajemy nieletnim - zapewnia Piotr Jaworski, sprzedający elektroniczne papierosy w Galerii Kaskada. Przyznaje jednak: - Zdarzało się, że nieletni przychodzili z osobą starszą, żeby kupiła za nich taki sprzęt.

Oburzona matka

Władze szczecińskich gimnazjów w większości twierdzą, że akurat w ich szkole ten problem nie istnieje.

- Ale gdybyśmy przyłapali na tym któregoś z naszych uczniów, potraktowalibyśmy sprawę tak samo poważnie, jak w przypadku normalnego papierosa - zapewnia Małgorzata Klecik, psycholog z Gimnazjum nr 18 w Szczecinie. - Czyli skonsfiskowalibyśmy sprzęt i wezwali rodziców.

Do takiej sytuacji doszło w jednym ze szczecińskich gimnazjów na lewobrzeżu Szczecina.

- Uczeń palił e-papierosa na terenie szkoły i został przyłapany - mówi nauczyciel, proszący o anonimowość. - Wezwaliśmy rodziców. Ku naszemu zdumieniu, matka dziecka, zamiast uderzyć się w pierś, miała do nas pretensje, że zabieramy dziecku zabawkę.

Potrzeba "szpanu", popisania się przed grupą rówieśniczą, często jest powodem sięgnięcia po elektroniczne papierosy.

- Ale to nie jest taka moda jak w przypadku nastolatków, sięgających po używki z potrzeby kontestacji, buntu - uważa prof. Jacek Leoński, socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Moda na e-papierosy to znak nowoczesności. Młodzi ludzie obnoszą się z tym nie jako z atrybutem buntu, a jako z drogą nowinką techniczną.

Trendy i cool

- Znam przykłady młodych, niepełnoletnich ludzi, już gimnazjalistów, którzy w towarzystwie obnoszą się z elektronicznym papierosem - potwierdza szczeciński pedagog, proszący o anonimowość. - Po pierwsze, palenie papierosów w tym wieku zawsze uchodziło za owoc zakazany. Młodzi palacze chcieli się w ten sposób wyróżnić spośród rówieśników, swojej grupy, podkreślić w swoją "dorosłość". Po drugie, elektroniczny papieros stał się po prostu pożądanym gadżetem. Dla wielu młodych jest trendy i cool, jak posiadanie tabletu, czy smartfonu. Jest to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych, na który teoretycznie gimnazjalisty stać być nie powinno. Tym bardziej więc jego posiadanie ma wyróżniać w grupie rówieśniczej.

A co ze szkodliwością?

- E-papierosy są moim zdaniem mniejszym złem - twierdzi dr n. med. Piotr Marciniak, pulmonolog. - Nie zawierają substancji smolistych, a praktycznie nieszkodliwą dla płuc, choć uzależniającą i szkodzącą na naczynia krwionośne, nikotynę. Dla palaczy mogą być jedną z dróg rzucenia nałogu. Oczywiście, niepełnoletni palić nie powinni.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński