MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień całuśny

Marzena Domaradzka
Moja narzeczona musi się czuć bezpiecznie, całuję ją w policzek, czoło - dając tym samy wyraz mojej opiekuńczości, czułości. Inne całusy rezerwujemy sobie na bardziej intymne chwile - mówi Artur Kozak, na zdjęciu z narzeczoną Agatą.
Moja narzeczona musi się czuć bezpiecznie, całuję ją w policzek, czoło - dając tym samy wyraz mojej opiekuńczości, czułości. Inne całusy rezerwujemy sobie na bardziej intymne chwile - mówi Artur Kozak, na zdjęciu z narzeczoną Agatą. Marzena Domaradzka
Podobno pocałunek wymyślili mężczyźni, by zatkać usta kobietom. Dziś Międzynarodowy Dzień Pocałunku.

Ile kultur tyle rodzajów pocałunku. W naszej szerokości geograficznej do najczęstszych i akceptowanych należą całusy w policzek, rękę, czoło i usta. 6 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pocałunku, całujmy więc na zdrowie i dla przyjemności.

Cmok malucha

- Mężczyźni w przeciwieństwie to kobiet rzadko pamiętają swój pierwszy pocałunek, pamięta go kilku na stu. Wiele kobiet pierwszy pocałunek wspomina częściej, niż swój "pierwszy raz"
- Wraz z wiekiem i długością stażu małżeńskiego u wielu par skraca się czas pocałunków traktowanych, jako wstęp do gry miłosnej, częściej całują się świeżo zakochani
- Przy całowaniu pracuje 12 mięśni
- Kamasutra wymienia 30 tysięcy pocałunków
(www.wikipedia.org)

- Kiedy mój syn po raz pierwszy pocałował 4 - letnią koleżankę z przedszkola, śmialiśmy się z mężem - wspomina pani Monika ze Szczecina.

Potem było jeszcze zabawniej, bo malec każdego dnia, przez trzy tygodnie okazywał niezwykle zainteresowanie swoją wybranką, całując ją na powitanie w policzek, potem mu przeszła ta wielka miłość - żartują rodzice.

Maluchy całują chętnie, są spontaniczne, lubią się przytulać do dorosłych, nie widzą też niczego złego w przytulaniu do swoich przedszkolnych sympatii.
- Teraz to nie mam dziewczyny, ale wcześniej miałem taką Anią i raz dałem jej buzi w policzek - mówi 5 - letni Jasio ze Szczecina.

Pocałunek dorosły

Kiedy dorastamy całusy, cmoki w policzek i te poważniejsze w usta, będące wyrazem sympatii, miłości i czułości, rezerwujemy dla osób bliskich. Jak się okazuje, w krajach Europy pocałunek jest zachowaniem społecznie akceptowanym, są jednak takie kraje, gdzie całowanie na ulicy czy w miejscu publicznym nie leży w dobrym tonie, jak choćby w Indiach lub Japonii, gdzie traktowany jest, jako elementy miłosnej gry wstępnej.

Coraz rzadziej praktykowane jest modne przez dziesięciolecia całowanie kobiet w rękę. W niektórych środowiskach, na przykład biznesowych takie zachowania nie są dobrze widziane, zwłaszcza przez same kobiety, które wolą partnerski uścisk dłoni.
Najmniej problemów mają z tym młodzi. Dla nich ktoś, kogo widzą drugi lub trzeci raz, może być już szczęśliwcem obdarowanym całusem. - To nic wielkiego, ot takie cmoknięcie na dzień dobry.

Całuj na zdrowie

Okazuje się, że całowanie to nie tylko przyjemność. Pocałunek ma także walory zdrowotne. Sprawia, że czujemy się kochani, bije nam szybciej serce, poprawia się krążenie, czujemy silną więź i bliskość, przez co odczuwamy szczęście, spełnienie, euforię. Waga miłosnego pocałunku na przykład w medycynie chińskiej lub Kamasutrze jest ogromna.

Całowanie nie powinno być traktowane wyłącznie jako składnik gry miłosnej, ale jak ceremonia, odrębny, który nie musi mieć ciągu dalszego w postaci spełniania seksualnego. W trakcie pocałunku dochodzi też do mieszkania się śliny partnerów, która ma właściwości bakteriobójcze i trawienne. W czasie pocałunku jej zalety lecznicze potęgują się. Jak twierdzą seksuolodzy, miłosny pocałunek harmonizuje uczucia, daje poczucie bezpieczeństwa i otwiera na radość wzajemnego kontaktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński