Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w pracy komorników. "Jesteśmy za, ale bez błędów"

Marek Rudnicki
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany dotyczące pracy komorników. Zachodniopomorscy są za, ale wytykają kardynalne błędy w projekcie.

Obowiązkowe nagrywanie wideo z przeprowadzanych czynności, zakaz zajmowania mienia, jeżeli dłużnik wykaże, że nie należy ono do niego oraz konieczność wykonywania czynności osobiście przez komornika, a nie na przykład asesora.

Z większością tych zmian komornicy zgadzają się, ale podważają zaproponowany system wynagrodzeń polegający na tym, że im większy obrót, tym mniejsze wynagrodzenie.

- Są też inne szczegóły, takie jak proponowanie przez nas spłata wierzytelności na raty - opowiada Łukasz Pauch. - Prowizja wyniesie 5 proc., a gdy ściągniemy od razu, 15 proc. To godzi w ludzi niemajętnych i zachęca komorników do bezwzględności.

W regionie szczecińskim pracuje 97 komorników zatrudniających 137 asesorów i 16 aplikantów.

- Po zmianach duża część komorników zmieni pracę, a pozostali pozwalniają asesorów, podczas gdy ilość spraw wnoszonych do komorników nie ulegnie zmianie. To spowoduje zatory, wydłużenie dochodzenia roszczeń, a w konsekwencji odbije się na drobnych przedsiębiorcach i egzekucji alimentów - tłumaczy Anna Zielińska, rzecznik prasowy komorników.

Rusza krucjata przeciwko komornikom. Z. Ziobro: Bajońskie dochody zostaną ograniczone

Warszawa. Rząd przyjął dwa projekty ustaw: o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych - poinformowała premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Ministrów. Zdaniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, nowe przepisy to odpowiedź na potrzebę kontroli i nadzoru nad komornikami. Po zmianach prawa, czynności egzekucyjne będą obowiązkowo nagrywane, a opłaty mają być mniejsze.

- Nie uważamy, aby zawód komornika, który realizuje majestat państwa i władzę państwową, był uprawniony do koncentrowania się na czystym biznesie. Często to skutkuje brakiem przestrzegania właściwych standardów etycznego postępowania - powiedział minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro przywołał dane, z których wynika, że w 2015 r. średni dochód komornika wynosił 40 tys. zł miesięcznie. Dodał, że niektórzy komornicy zarabiali rocznie kilkanaście, a nawet 20 mln zł.

- Wprowadzamy takie zasady, które zachowają możliwość uzyskiwania bardzo godnych wynagrodzeń przez komorników, ale jednocześnie te gigantyczne bajońskie sumy istotnie ograniczymy – dodał.

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński