Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie podejście radnych do trzech stanowisk

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Radni województwa chcą w czwartek, na ostatniej sesji Sejmiku, powrócić do dyskusji na trzy, niedokończone tematy: budowy portu kontenerowego w Świnoujściu, działalności rafinerii w Schwedt i planów powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.
Radni województwa chcą w czwartek, na ostatniej sesji Sejmiku, powrócić do dyskusji na trzy, niedokończone tematy: budowy portu kontenerowego w Świnoujściu, działalności rafinerii w Schwedt i planów powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Andrzej Szkocki
Do dwóch razy sztuka. Radni województwa chcą w czwartek, na ostatniej sesji Sejmiku, powrócić do dyskusji na trzy, niedokończone tematy: budowy portu kontenerowego w Świnoujściu, działalności rafinerii w Schwedt i planów powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Mają już gotowe do przegłosowania stanowiska w tych sprawach.

Chodzi o trzy stanowiska na trzy odrębne tematy. Radni PiS przygotowali je już na poprzednią sesję. Wtedy jednak nie doszli do porozumienia - okazało się bowiem, że KO ma swoje propozycje stanowisk. Doszło do kłótni, po której przerwano obrady Sejmiku. Dziś się okazuje, że stanowiska obu ugrupowań praktycznie się od siebie nie różniły. Stąd kolejna próba dogadania się - "poza polityką".

Poprzednia sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego była sesją nadzwyczajną zwołaną przez grupę uprawnionych radnych (z klubu Prawa i Sprawiedliwości). Radni chcieli przegłosować uchwały mające być stanowiskiem władz województwa w sprawie trzech kwestii: planów utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, budowy portu kontenerowego w Świnoujściu i zatruwaniu środowiska przez rafinerię w Schwedt - na obrady zaprosili posła Zbigniewa Boguckiego, który zaapelował o przyjęcie wszystkich trzech stanowisk, ponad podziałami politycznymi.

Czego dotyczą poszczególne stanowiska?

Najmniej kontrowersji wzbudza budowa portu kontenerowego. Rząd już się w tej sprawie wypowiedział: budowa będzie kontynuowana. Radni chcieliby jednak przyjąć stanowisko w tej sprawie, by stało się (jak to określili) kropką nad "i" potwierdzającą ważność inwestycji.

Drugim tematem, który (ich zdaniem) warto ponownie przedyskutować są plany utworzenia Parku Narodowego Dolnej Odry.

- Wszyscy jesteśmy za ochroną przyrody, ale nie wszyscy są za utworzeniem parku narodowego - podkreślił Rafał Niburski na zwołanej w środę (w dzień przed ostatnią w tej kadencji sesją Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego) konferencji prasowej.

- Jego powstanie zablokuje rozwój gospodarki - w tym działalność rybacką. Utrudni też korzystanie z odrzańskiej drogi wodnej. A Odra powinna być szlakiem wodnym. To leży w naszym interesie.

Kolejna nurtująca radnych sprawa dotyczy położonej w pobliżu Gryfina rafinerii w Schwedt. Zakład od lat funkcjonuje dzięki przedłużaniu czasowych zgód na zwiększoną emisję dwutlenku siarki. A od grudnia 2023 r. działa w ogóle bez takiej zgody - dowiedzieliśmy się, jej szefowie cały czas starają się o kolejną zgodę na zwiększenie zanieczyszczeń.

Jak się jednak okazało, klub KO złożył tzw. korektę do zaproponowanych przez PiS projektów uchwał. To nie spodobało się radnym PiS. Nie chcieli się zgodzić na to, by Sejmik przegłosował "ich" stanowiska z "poprawkami" wstawionymi przez ich kolegów z Koalicji Obywatelskiej. W konsekwencji cały klub PiS wyszedł z sali obrad. Zabrakło kworum. Nie można było niczego głosować. Dziś ponownie PiS chce wrócić do tematu.

- Koalicja Obywatelska przygotowała swoje stanowiska, które, jak się okazuje, są praktycznie kopią naszych - z dorzuconymi jedynie akapitami stricte politycznymi, w których mowa jest o zaniechaniach rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ta ingerencja sprawiła, że nie mogliśmy się na nie zgodzić - tłumaczy Maciej Kopeć, wiceprzewodniczący Sejmiku.

Teraz zaproponowali nowe stanowiska, które są ponoć kompilacją stanowisk KO i PiS. Dwie propozycje uchwał, dotyczące budowy portu w Świnoujściu i działalności rafinerii, są praktycznie identyczne, więc po wycięciu nie merytorycznych odniesień politycznych, można je przyjąć bez problemu.

- A co do parku Dolnej Odry. Jeśli również i w tej sprawie zrezygnujemy z prób upolitycznienia tematu, jesteśmy gotowi dyskutować i na pewno dojdziemy do porozumienia - zapewnia radny Niburski.

Przypomnijmy, że wniosek rafinerii w Schwedt o zgodę na zwiększenie emisji dwutlenku siarki sprowokowała Ministerstwo Środowiska i Klimatu oraz Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska do rozpoczęcia rozmów z przedstawicielami swoich niemieckich odpowiedników. W sprawie powołania Parku Doliny Dolnej Odry trwają konsultacje społeczne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński