Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dron do walki ze smogiem w Szczecinie już lata. Truciciele powietrza muszą mieć się na baczności

Oskar Masternak
Zakupiony przez miasto dron do badania jakości powietrza ma za sobą już swój pierwszy lot. W ten sposób wytypowano prawdopodobnych sprawców zanieczyszczeń.

Zakupiony przez miasto dron do badania jakości powietrza ma za sobą już swój pierwszy lot. W ten sposób wytypowano prawdopodobnych sprawców zanieczyszczenia powietrza.

W weekend poprzedzający święta Bożego Narodzenia miejskie służby ruszyły w teren, by sprawdzić czym palimy w domowych piecach.

- W miniony weekend dron wyposażony w specjalne czujniki prowadził pomiary jakości powietrza między innymi nad Gumieńcami, osiedlem Arkońskim, Osowem i Niemierzynem. Były to tak zwane naloty powierzchniowe, które dają ogólny obraz całego obszaru, pod kątem ewentualnych przekroczeń dopuszczalnych norm poszczególnych substancji oraz źródeł ich emisji - informuje Paulina Łątka z biura prasowego szczecińskiego magistratu.

SMOG. CZYTAJ WIĘCEJ: Kulisy zdrowia: Smog skraca życie. Ucz dziecko oddychać przez nos [WIDEO]

Udało się w ten sposób wytypować kilku potencjalnych „zanieczyszczaczy” powietrza, których w najbliższej przyszłości może odwiedzić Straż Miejska.

- Na podstawie przeprowadzonej kontroli wytypowane zostaną konkretne nieruchomości, nad którymi prowadzone będą pomiary punktowe, także z udziałem Strażników Miejskich - podkreśla Paulina Łątka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wśród mieszkańców skontrolowanych dzielnic informacje o locie drona wzbudził skrajnie różne emocje.

- To najlepsza wiadomość. Stężenie PM2,5 na Gumieńcach przekracza 200 jednostek, a norma to max. 25, więc to prawie 800% normy - pisze pan Tomasz.

Jest też duże grono osób, dla których pomiary czystości powietrza w naszym mieście nie mają większego sensu.

- Smog to przede wszystkim spaliny i substancje powstałe w procesie hamowania starte opony i klocki hamulcowe,duże fabryki i zakłady produkcyjne, a nie kominy domków jednorodzinnych - uważa pan Dariusz.

Dron będzie latał 2 - 3 razy w tygodniu, o różnych porach dnia, także wieczorem. Przyłapani na paleniu śmieci mogą otrzymać 500 zł kary.

ZOBACZ WIĘCEJ: Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński