Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Krzemowa w Szczecinie, czyli Park Naukowo-Technologiczny Pomerania

Piotr Jasina [email protected]
Kompleks wysokich technologii, badań i rozwoju przy ul. Niemierzyńskiej tworzyć będą: centrum innowacji, inkubator przedsiębiorczości, centrum komputerowe i szkoleniowe IT.
Kompleks wysokich technologii, badań i rozwoju przy ul. Niemierzyńskiej tworzyć będą: centrum innowacji, inkubator przedsiębiorczości, centrum komputerowe i szkoleniowe IT.
W tym roku remont budynku inkubatora. W przyszłym w obiekcie pojawią się pierwsze firmy - zapewnia Grzegorz Fiuk, prezes Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

- W tym budynku do wynajmu będzie 700 m kw. powierzchni. Skorzysta z niego około 50 osób. Będzie tu także serwerownia dla firm oraz administracji publicznej, także zapasowa dla magistratu.

W połowie przyszłego roku rozpocznie się budowa 3 obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Pomerania przy ul. Niemierzyńskiej.

- W tej chwili kończymy już projekty, pod koniec roku zwrócimy się z wnioskiem o pozwolenie na budowę - dodaje Fiuk. - W nowych budynkach będzie do wykorzystania aż 12 tys. m kw. powierzchni. Zakładamy, że wystarczy to dla 500-600 osób nowo tworzonych firm. W tej chwili nie sposób mówić o szczegółowych zasadach korzystania z parku. Ale gospodarze będą się wzorować na już działających parkach w kraju.

- Generalnie na początku firmy w inkubatorze korzystają z niższych czynszów, np. płacą połowę stawek rynkowych - wyjaśnia Grzegorz Fiuk. - Stawki z czasem się podnosi, w trzecim roku są na tyle wysokie, by nie kalkulowało się firmom tu działać. I o to chodzi. Mają bowiem zwalniać miejsce dla następnych firm. Natomiast im będziemy proponowali pomieszczenia w budynkach centrum innowacji, już na zasadach komercyjnych. Park zapewni również doradztwo, korzyści z działania tzw. klastra zrzeszającego nieformalnie firmy informatyczne.

- Zależy nam, by tu powstało centrum innowacyjnej myśli informatycznej - dodaje. Będziemy szukać finansowania projektów z różnych źródeł. Wiemy, że jest zapotrzebowanie na tego typu inwestycje. Naszym celem jest stworzenie szczecińskiej Doliny Krzemowej. Tu mają powstawać nowe rozwiązania portalowe, chcielibyśmy ściągnąć zagraniczne firmy. Dlatego tworzymy infrastrukturę. W tej chwili trudno powiedzieć, jaką formułę przyjmie ostatecznie park. Przykłady są różne. W Gdyni taki park ma status zakładu budżetowego, we Wrocławiu i Krakowie sprawdzają się spółki akcyjne, w Gdańsku park działa na zasadzie specjalnej strefy ekonomicznej. Są też przykłady
zarządzania przez Agencję Rozwoju Regionalnego.

Budynek przy ul. Niemierzyńskiej, który jeszcze w tym roku będzie gotowy, zmodernizowany zostanie za 5 mln zł, z czego gmina Szczecin wyłożyła 4,5 mln, pozostałą część SPNT. Cały kompleks inkubatora oraz centrum innowacji będzie gotowe do 2013 roku. Koszt inwestycji to prawie 100 mln zł. Z tej kwoty 60 proc. wyłoży miasto, które jest stuprocentowym właścicielem Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pozostała kwota pochodzić
będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Efekty działalności pierwszych firm w inkubatorze powinniśmy mieć już pod koniec przyszłego roku - zapewnia prezes Fiuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński