Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dogoterapia i teatroterapia na oddziale psychiatrycznym szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Zabawa i przytulanie psa pomaga w terapii dzieci

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Dogoterapia i teatroterapia dla pacjentów psychiatrii szpitala "Zdroje"
Dogoterapia i teatroterapia dla pacjentów psychiatrii szpitala "Zdroje" Szpital Zdroje Szczecin
Dwa psy: Lucy, rasy golden retriever i labrador Gabi, wspólnie ze swoimi trenerami, biorą udział w zajęciach terapeutycznych prowadzonych na oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej w szpitalu "Zdroje" w Szczecinie. Zdaniem lekarzy, kontakt ze zwierzętami wspomaga proces leczenia, pomaga lepiej radzić sobie z emocjami, redukuje stres związany z pobytem w szpitalu, a jednocześnie zaspokaja potrzebę miłości i akceptacji.

Pobawić się i poprzytulać z psem? A może ubrać maskę i dać upust tłumionym emocjom? Pacjenci Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej, dzięki wsparciu Lions Club Rainbow Bridge, otrzymali nowe możliwości spędzania wolnego czasu podczas pobytu w szpitalu. Z pieniędzy zebranych podczas koncertu charytatywnego, członkowie klubu sfinansowali dodatkowe, cykliczne zajęcia z zakresu dogoterapii i teatroterapii, przeznaczone dla leczonych w szpitalu "Zdroje" młodych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Lions Club Rainbow Bridge zorganizował w czerwcu w Starej Rzeźni koncert charytatywny "Usłysz Więcej". Ze sprzedaży cegiełek i aukcji obrazów zebrali wtedy blisko 30 tys. zł. W całości przeznaczyli je na zajęcia dla pacjentów Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala "Zdroje".

- Już po raz kolejny staramy się pomóc najmłodszym pacjentom leczonym z powodu zaburzeń i chorób psychicznych. Tym razem chcieliśmy w ciekawy i atrakcyjny sposób wypełnić ich wolny czas w szpitalu - mówi Alicja Potiechin, prezydent Lions Club Rainbow Bridge w Szczecinie. - Po konsultacjach z pracownikami oddziału nasz wybór padł na dogoterapię i teatroterapię. Słysząc o entuzjazmie i radości, z jaką dzieci uczestniczą w zajęciach, mamy pewność, że był to strzał w dziesiątkę.

- Rzeczywiście, dodatkowe formy terapii skradły serca młodych pacjentów - zapewnia Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa SPSZOZ "Zdroje". - Czekają na nie z ogromną niecierpliwością. Największą atrakcją weekendu jest pojawienie się na oddziale pięknych psów - Lucy i Gabi. To one, pod czujnym okiem certyfikowanych terapeutów, bawią się z dziećmi, wykonują ich polecenia i dopraszają o pieszczoty. Taki kontakt z psami niesie za sobą olbrzymie pokłady terapeutycznego oddziaływania.

Zajęcia z dogoterapii prowadzą doświadczeni trenerzy ze stowarzyszenia "Po To Jestem".

- Od kilkunastu lat rozwijamy naszą autorską metodę pracy z psami polegającą na budowaniu umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz poczucia własnej wartości u dzieci i młodzieży - wyjaśnia Łukasz Skryplonek, dogoterapeuta. - Praca z naszymi psami wymaga skupienia i utrzymania uwagi, kontroli swojego zachowania, a także zapamiętywania kolejności poleceń. Nagroda jest zawsze ta sama - bezwarunkowa akceptacja ze strony zwierzęcia, chęć bliskości i głaskania.

Udział w dodatkowych zajęciach terapeutycznych jest dobrowolny. Jednak zainteresowanych nigdy nie brakuje. Dotyczy to także warsztatów z teatroterapii. Również terapia teatrem ma wyjątkowo dobry wpływ na pacjentów z problemami natury psychicznej.

- Zajęcia teatralne rozbudzają twórcze myślenie, poprawiają pamięć i koncentrację. Pozwalają pacjentom otworzyć się na innych, przy okazji lepiej poznając samych siebie - mówi Justyna Rawska, instruktor teatralny - Stwarzają wyjątkową okazję do poznania i spotkania z drugim człowiekiem na płaszczyźnie teatru, czyli w przestrzeni "wolnej"' od choroby. Umożliwiają też budowanie tak pożądanego przez chorych poczucia bezpieczeństwa w grupie.

Dzięki pieniądzom zebranym przez Lions Club Rainbow Bridge zajęcia z dogoterapii i teatroterapii odbywać się będą na Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej cyklicznie przez cały rok szkolny.

- Oprócz tego, że zajęcia są urozmaiceniem wolnego czasu, to przede wszystkim mają oddziaływanie terapeutyczne. - mówi Małgorzata Wyrębska-Rozpara, lekarz kierujący Oddziałem Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej - Zajęcia z teatroterapii uczą wyrażać emocje. Pacjenci odgrywają przed nami te przedstawienia i nie raz jesteśmy zdziwieni, w jaki sposób przez ruch, taniec, gesty czy mimikę potrafią wyrazić to, co tak naprawdę czują. Z kolei obcowanie ze zwierzętami koi serce i koi duszę. Dla części dzieci to pierwsze spotkania z psami - niektóre się ich boją, a tu mają możliwość oswajania się z nimi i bardzo na to co tydzień czekają.

Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala "Zdroje" jest jedynym ośrodkiem w regionie, w którym hospitalizowane są dzieci i młodzież z problemami psychicznymi wymagającymi całodobowego, stacjonarnego leczenia. Oddział przyjmuje pacjentów nie tylko z województwa zachodniopomorskiego, lecz także z zachodniej części województwa pomorskiego oraz z województwa lubuskiego. Każdego roku specjaliści udzielają tu pomocy ponad 500 młodym osobom dotkniętym m.in. depresją, zaburzeniami odżywiania czy po próbach samobójczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński