MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas inwestycji

Redakcja
Droga z Dobieszczyna do Nowego Warpna to najważniejsza z inwestycji zakończonych w mijającej kadencji. – To droga do przyszłości i rozwoju naszej Małej Ojczyzny – podkreślają włodarze gminy.
Droga z Dobieszczyna do Nowego Warpna to najważniejsza z inwestycji zakończonych w mijającej kadencji. – To droga do przyszłości i rozwoju naszej Małej Ojczyzny – podkreślają włodarze gminy.
Nowe Warpno wypiękniało, kamieniczki zmieniają wygląd, zmodernizowano wiele ulic. Powstały drogi, promenady, obiekty sportowe.

Tylko w ubiegłym roku gmina przeznaczyła na inwestycje ponad 36 mln zł. Rozmach zakończonych przedsięwzięć jest imponujący. Samorząd znajduje się w czołówce gmin innowacyjnych kraju, inwestujących w infrastrukturę itd. Przed dwoma laty Nowe Warpno zwyciężyło w rankingu inwestycyjnym Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" w kategorii małe miasta.

W ubiegłym roku gmina odebrała statuetkę za drugie miejsce tegoż rankingu, za inwestycje w infrastrukturę techniczną. W ubiegłym roku powstała 330-metrowa promenada z wieżą widokową na Zalew Szczeciński i Altwarp. Powstały punkty gastronomiczne, elementy małej architektury, bulwar. Miłośnicy słonecznych i wodnych kąpieli w minionym sezonie mieli już do dyspozycji plażę od strony Jeziora Nowowarpieńskiego. W tym roku jest już druga plaża nad jeziorem. Promenadę uzupełniły pomosty rekreacyjne i wędkarskie. Ulice Kościuszki, Dworcowej i Wojska Polskiego zyskały nowe, estetyczne oświetlenie.

Zniknęła też pod ziemią, w ramach modernizacji, linia napowietrzna. Powstały nowe trasy dla rowerzystów (patrz: kalejdoskop). Przy ul. Dworcowej samorządowcy zmodernizowali plac parkingowy. To teren przy dawnym targowisku miejskim. Powstały tu 72 miejsca dla samochodów. Plac wyłożono polbrukiem. Są nowe dojazdy, chodniki. Parking jest potrzebny zwłaszcza w weekendy, kiedy organizowane są cykliczne bądź okolicznościowe imprezy. Do posesji w Miroszewie zbudowano drogę asfaltową. Zagospodarowany został również cmentarz komunalny. Zbudowano ciągi dla pieszych, wyłożono je polbrukiem.

Alejki są oświetlone, uporządkowano cały teren, przygotowano nowe kwartały do pochówków. Gmina zbudowała także halę między innymi do selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Została wyposażona w urządzenia do przerobu odpadów typu PET. Zakupiono również specjalistyczny samochód ciężarowy wraz z kontenerami do transportu odpadów zbieranych selektywnie. Samorządowcy nie zapomnieli też o bezpieczeństwie. Rozbudowany został system monitoringu. Centrum mieści się w ratuszu.

System rejestruje i wyświetla obraz z kamer rozmieszczonych w mieście. Częścią systemu jest nowoczesne oprogramowanie. Kamery cyfrowe cechuje bardzo duża rozdzielczość. Wyposażone w przetworniki o bardzo wysokiej czułości mogą pracować przy słabym oświetleniu. Obraz niektórych kamer można śledzić poprzez portal: www.nowewarpno.pl. Najważniejszą i najkosztowniejszą inwestycją była modernizacja drogi z Dobieszyczna do Nowego Warpna. Gmina podjęła się przebudowy prawie 13-kilometrowego odcinka w porozumieniu ze starostwem polickim. Przejęła drogę od powiatu w zarząd. Inwestycja kosztowała około 17 mln zł. Prawie połowę tej kwoty starostwo zwróci w późniejszym okresie.

Droga ma kolosalne znaczenie dla gminy. Zapewnia szybszy dojazd do urokliwego miasteczka ze stolicy regionu i całego obszaru metropolitalnego. Gospodarze liczą, iż dzięki dobrej komunikacji atrakcyjniejsze staną się tereny przeznaczone na sprzedaż pod zabudowę turystyczno- mieszkaniową. Gmina przygotowała do sprzedaży bardzo dużo atrakcyjnych działek na Zalewem, w otoczeniu Puszczy Wkrzańskiej, w samym Nowym Warpnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński