MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bronisław Komorowski odwiedził Świnoujście. Odznaczył marynarzy flotylli [zdjęcia]

JM
Prezydent w porcie wojennym 8. Flotylli odznaczył trzech marynarzy krzyżami zasługi za dzielność.
Prezydent w porcie wojennym 8. Flotylli odznaczył trzech marynarzy krzyżami zasługi za dzielność. Jan Uznamski
W trakcie pobytu w Marynarce Wojennej Bronisław Komorowski spotkał się z marynarzami flotylli. W wizycie uczestniczyli także Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał broni Mieczysław Gocuł oraz Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.
Prezydent Komorowski odznaczył marynarzy flotylli

Prezydent Komorowski odznaczył marynarzy flotylli

Prezydent w porcie wojennym 8. Flotylli odznaczył trzech marynarzy krzyżami zasługi za dzielność. Miłym zaskoczeniem było podziękowanie za służbę ze szczególnym uwzględnieniem saperów świnoujskiej Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy oczyszczali tor wodny Szczecin-Świnoujście z niewybuchów.

- Chcę podziękować marynarzom za wysiłek i poświęcenie. Wykonali ogromną pracę, która umożliwia funkcjonowanie toru wodnego pomiędzy Świnoujściem, a Szczecinem - powiedział prezydent.

Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyciągnęli z wody i zneutralizowali na poligonie obiekty, które zalegały na dnie przy nabrzeżu toru wodnego Szczecin - Świnoujście. W rejonie Kanału Mielińskiego znaleziono 130 bomb głębinowych, ponad 8000 sztuk amunicji przeciwlotniczej i artyleryjskiej, różnego typu miny oraz granaty. To operacja, która wymagała nie tylko ogromnej staranności, ale także czasu.

Akcja podjęcia obiektów rozpoczęła się w poniedziałek 15 lipca. Ze względu na ilość niewybuchów operacja była podzielona na 5 części. Obiekty wywożono partiami. Każdorazowo do zalegających na dnie niewybuchów, za pomocą pasów parcianych, podczepiane było zawiesie dźwigu. Następnie przy jego pomocy obiekty wyciągano z wody i układano w skrzyni ładunkowej pojazdu służącego do przewozu materiałów niebezpiecznych. Dalszym etapem operacji był transport obiektów na poligon w Drawsku Pomorskim.

Prezydent, poza oficjalnymi uroczystościami, miał okazję na zapoznanie się ze sprzętem będącym na wyposażeniu świnoujskiej jednostki. Popłynął w krótki morski rejs na pokładzie okrętu 8. FOW ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Po drodze zapoznał się z budowanym na prawobrzeżu miasta Gazoportem i nowo wybudowanym najdłuższym w Europie.

Podczas spotkania nie zabrakło także miejsca na dyskusję o stanie bezpieczeństwa i tym, jak powinna być wyposażona Marynarka Wojenna.

-Chcę zapowiedzieć tu w Świnoujściu, że przyjmując do wiadomości, iż są ograniczenia w wykonaniu tegorocznego budżetu państwa, o czym zadecydował rząd i Sejm, że te ograniczenia dotkną także MON, chcę wyrazić po pierwsze nadzieję, że to jednostkowe, jakby jednoroczne ograniczenie, a po drugie chcę wyrazić moją głęboką determinację w obronie zasady 1,95 PKB na obronność. - powiedział Bronisław Komorowski.

-Gdyby okazało się, że jednostkowa decyzja mogłaby zagrozić poziomowi finansowania modernizacji polskich sił zbrojnych, chcę zapowiedzieć twardą obronę odpowiednio wysokiego poziomu finansowania modernizacji polskich sił zbrojnych i także finansowania modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. - podkreślił prezydent.

Zdaniem Głowy Państwa, by marynarka funkcjonowała, jak powinna, powinna być wyposażona w 20 nowoczesnych okrętów, grupę nowoczesnych samolotów, nowoczesnych rakiet, samolotów bezzałogowych i śmigłowców. Prezydent mówi, że to wielki plan, ale także wielka szansa dla Marynarki Wojennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński