Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awarie wodociągów w Szczecinie. Dlaczego do nich doszło? Odpowiedź nie jest taka prosta

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Awaria wodociągu na ul. Dąbskiej na prawobrzeżu w Szczecinie
Awaria wodociągu na ul. Dąbskiej na prawobrzeżu w Szczecinie Sebastian Wołosz
Jednego dnia doszło do dwóch dużych awarii wodociągowych w Szczecinie. Sprawdzamy dlaczego.

Tydzień temu, we wtorek pękły wodociągi przy ulicy Dąbskiej na prawobrzeżu Szczecina i przy ul. Strzałowskiej w lewobrzeżnej części miasta. Tylko dzięki sprawnej akcji pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji setki mieszkańców tylko przez krótki czas było pozbawionych wody w kranach. Na czas usunięcia awarii udało się puścić wodę z innych kierunków magistrali wodociągowej.

Szczególnie poważnie wyglądała początkowo awaria przy ul. Dąbskiej. Pękł wodociąg o średnicy 600 mm. Woda zalała jezdnię na długości kilkuset metrów.

Według ZWiK ustalenie konkretnej przyczyny awarii nie jest takie proste

- Awaria jak choroba - trudno przewidzieć datę i miejsce – wydarzyły się dwie spore awarie sieci w jednym dniu. Na wodociągu niestety nie jest wprost napisane z jakiej przyczyny „pękł”. Przyczyn jest sporo - mówi Tomasz Makowski ze ZWiK.

I wymienia najczęstsze przyczyny: obciążenie ruchem drogowym i tramwajowym jezdni nad wodociągiem, wady materiału z którego wykonano wodociąg np. pęcherze powietrzne i żużel w strukturze żeliwa szarego, ruchy ziemi - skurcze podczas zamarzania i rozmarzania powierzchni, wady produkcyjne kształtki wodociągowej: np trójnika lub kolanka, uszkodzenia w miejscu połączenia kolejnych odcinków sieci wodociągowej np. połączenia kielichowego lub kołnierzowego, zużycie armatury wodociągowej: zasuw, hydrantów i inne.

- Aby usunąć taką awarię najpierw należy odciąć ciśnienie w uszkodzonym wodociągu - zakręcić wodę aby nie powodowała dodatkowych uszkodzeń. Następnie wypompować pozostałą wodę tj. odwodnić ten wodociąg- naprawa jest możliwa tylko jak nie będzie w nim wody. Często utrudnienia komunikacyjne np. wyłączony pas ruch czy brak ruchu tramwajów trwa dłużej niż usuwanie awarii wodociągu. Trzeba przygotować podbudowę jezdni, ułożyć warstwy betonu i asfaltu które muszą stwardnieć itd. - dodaje Tomasz Makowski.

Wodociąg przy ulicy Dąbskiej ma 46 lat. W wyniku awarii wycięto cztery metra żeliwnego wodociągu – pęknięcie, uszkodzenie było wzdłuż rury - i wstawiono nowy odcinek o tej samej średnicy z żeliwa sferoidalnego- montaż na specjalne nasuwki kołnierze łącząco- uszczelniające.

- Ten wstawiony odcinek jest mocniejszy niż pozostała część wodociągu - dodaje Tomasz Makowski.

Wodociąg na Strzałowskiej jest z polietylenu i ma 20 lat. Uszkodzenie było na uszczelnieniu żeliwnej kształtki łączącej kolejne polietylenowe odcinki wodociągu.

Okazuje się, że nie ma prostej metody, aby zawczasu zdiagnozować, że wodociąg "za chwilę" odmówi posłuszeństwa. W rurach płynie zimna woda, nie można więc korzystać z kamer termowizyjnych jak na przykład na sieci Szczecińskiej Energetyki Ciepnej.

-Metody termowizyjne to nie u nas, ale dysponujemy modelem hydraulicznym i monitoringiem sieci wodociągowej i w przypadku np. spadku ciśnienia w sieci „odkrywamy” awarię. W przypadku gwałtownego pęknięcia to wypływająca woda daje nam wszystkim znać o tym fakcie - wyjaśnia Makowski.

Prawobrzeże Szczecina bez wody. Część mieszkańców zgłasza pr...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński