Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awaria czy remont? SEC kontra PGE. Mieszkańcy Szczecina zdezorientowani

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Klienci Szczecińskiej Energetyki Cieplnej mogli dowiedzieć się, że doszło do awarii w dwóch szczecińskich elektrociepłowniach. Tymczasem producent ciepła zaprzecza i mówi, że to tylko remont. Zarzuca szczecińskiej spółce podawanie nieprawdziwych informacji.

Na stronie internetowej Szczecińskiej Energetyki Cieplnej pojawił się komunikat:

"Informujemy, iż w związku z awariami w dwóch elektrociepłowniach należących do naszego głównego wytwórcy ciepła PGE - EC Szczecin i EC Pomorzany, temperatura wody użytkowej może być czasowo obniżona. Wiemy, że nasi Koledzy z PGE robią wszystko, żeby skrócić czas trwania niezbędnych napraw i przywrócić planową pracę obu elektrociepłowni. Będziemy Państwa informować na bieżąco o ewentualnych komunikatach otrzymywanych od PGE oraz o potencjalnych zmianach sytuacji."

O wyjaśnienie sytuacji poprosiliśmy przedstawiciela PGE Energia Ciepła.

- Nie ma żadnej awarii w Elektrociepłowniach Szczecin i Pomorzany. Obecnie w obu elektrociepłowniach prowadzone są planowe i uzgodnione wcześniej ze Szczecińską Energetyką Cieplną prace remontowe - czytamy w odpowiedzi PGE.

Planowany termin zakończenia prac remontowych przedstawia się następująco:

  • Blok A EC Pomorzany - druga połowa września 2022 r.
  • Blok B EC Pomorzany - połowa października 2022 r.
  • Blok biomasowy EC Szczecin - druga połowa listopada 2022 r.

- W celu uniknięcia nieporozumień informujemy, że prowadzone remonty nie wpływają na obniżenie temperatury dostarczanego do systemu ciepła przez szczecińskiego dystrybutora system ciepłowniczy, którego operatorem jest Szczecińska Energetyka Cieplna zasilany jest obecnie z pięciu lokalizacji tj. (1) CR Marlicza, (2) CR Dąbska, (3) EC Pomorzany, (4) EC Szczecin (5) ZTUO (Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów), z czego tylko dwie należą do PGE Energia Ciepła. Zatem szczeciński dystrybutor może skorzystać z ciepła produkowanego w 3 pozostałych źródłach jeśli ma takie potrzeby. Aktualne dostępne moce w źródłach pozostających w ruchu to: CR Dąbska 106 MW, CR Marlicza 65 MW, ZTUO 25 MW – suma to 196 MW. Zapotrzebowanie na CWU z miejskiej sieci ciepłowniczej jest na maksymalnym poziomie 40-50 MW - wyjaśnia PGE.

- PGE Energia Ciepła jest zaskoczona i oburzona nieprawdziwymi informacjami w komunikacie, który pojawił się na stronie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i wystąpiła o jego usunięcie. Podkreślamy raz jeszcze, że źródła należące do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (wspomniane wyżej CR Dąbska, CR Marlicza oraz ZTUO) są w stanie zaspokoić potrzeby cieplne mieszkańców w zakresie ciepłej wody użytkowej w pełni - nawet bez pracy źródeł należących do PGE Energia Ciepła.

Komunikat, który widniał na stronie www SECu
Komunikat, który widniał na stronie www SECu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński