Pobierowo jak Cannes. Megainwestycja na plaży: molo z mariną...

Pobierowo jak Cannes. Megainwestycja na plaży: molo z mariną jako przedłużenie deptaka

Agnieszka Grabarska

Głos Szczeciński

Aktualizacja:

Głos Szczeciński

Pobierowo jak Cannes. Megainwestycja na plaży: molo z mariną jako przedłużenie deptaka
Pobierowo jak Cannes. Megainwestycja na plaży: molo z mariną jako przedłużenie deptaka

Tak ma wyglądać planowane molo w Pobierowie. W części nawodnej będzie m.in. stylowa kawiarenka.

W Pobierowie powstanie molo z prawdziwego zdarzenia. Ma sięgać 260 metrów w głąb morza. Wejście będzie od ul. Jana z Kolna. Sąd konkursowy właśnie wybrał projekt.
Zwycięska wizualizacja jest jedną z dziewięciu, które brały udział w architektonicznej rywalizacji. Proponowane rozwiązania robią wrażenie. Wychodzący w morze spacerowy pomost, zostanie połączony z zejściem na plażę i ulicznym deptakiem. Nadwodna część pomostu jest dwupoziomowa. Niższa platforma to typowo spacerowa część budowli. Na jej wysokości umiejscowiono zejście na pirs i cumowniczą keję.

Na wyższej, uniesionej na słupach kondygnacji, zaplanowano miejsce na informację turystyczną, stylową kawiarenkę i zaplecze sanitarne.
Całość budowli utrzymana jest w nowoczesnym, bardzo funkcjonalnym stylu. Jest wiele podjazdów, które z łatwością pokonają dziecięce i inwalidzkie wózki.

Górna platforma jest częściowo zadaszona i wyposażona w drewniane siedziska. Spacerowe ciągi oświetlać mają nowoczesne latarnie. Budowa mola będzie jednak możliwa dopiero po zmianie właściciela sąsiednich gruntów. Gmina szykuje bowiem do sprzedaży nieruchomość należącą do dawnego Ośrodka Wypoczynkowego "Bursztyn". To prawie 2 ha przeznaczone obecnie pod działalność sanatoryjną.

Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, pozyskana działka ma być wystawiona na przetarg. - Potencjalny inwestor będzie musiał przystosować się do gminnej idei zagospodarowania tego terenu - tłumaczy Ireneusz Jasiński z rewalskiego magistratu. - My za pieniądze z przetargu wybudujemy molo, co zwiększy atrakcyjność tego terenu. Ale przygotujemy też gotową koncepcję zagospodarowania działki, którą kupi - dodaje.

Jeszcze przed finałem transakcji, gmina chce przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami Pobierowa. Będą mieli możliwość oceny i wniesienia ewentualnych uwag do projektu. Ci, którzy słyszeli już o pomyśle, nie kryją zadowolenia. Uważają, że budowa molo zwiększy popularność kurortu.

- Bardzo dobrze, że w projekcie znalazło się cumownicze miejsce dla statków. Być może dzięki temu, jakiś większy armator będzie organizował stąd wycieczki w morze. To byłaby dodatkowa atrakcja dla turystów - uważa Krzysztof Kołbacz.

- Jeśli rzeczywiście powstanie molo, to Pobierowo śmiało może konkurować z Rewalem - usłyszeliśmy od Darii Zawierskiej, turystki z Wrocławia, która spędza tu urlop. - Kto wie, może także z Międzyzdrojami. Przyciągać powinna zwłaszcza kawiarenka na wodzie. W Międzyzdrojach jest w części lądowej pomostu. Jestem też przekonana, że molo stanie się ulubionym miejscem zakochanych. Oglądanie z niego zachodów słońca to po prostu bajka.

Sceptycy obawiają się jednak, czy potencjalnego inwestora uda się skusić takim rozwiązaniem. Twierdzą, że chętni na leżące tuż nad morzem działki na pewno by się znaleźli. Ale pewnie woleliby budować po swojemu i za mniejsze pieniądze.

Komentarze

Wszystkie komentarze (6) forum.gs24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GS24 poleca

Wideo