Polskie pielęgniarki potrzebne w Norwegii

Polskie pielęgniarki potrzebne w Norwegii

Inga Domurat inga.domurat@gk24.pl

Głos Szczeciński

Aktualizacja:

Głos Szczeciński

Polskie pielęgniarki potrzebne w Norwegii

Na polskie pielęgniarki czeka norweska służba zdrowia. Często jedyną przeszkodą w podjęciu pracy jest nieznajomość języka norweskiego, ale pośrednicy pracy za granicą organizują specjalistyczne kursy. ©Fot. Piotr Czapliński

W ramach międzynarodowego projektu, którego zadaniem jest znalezienie pielęgniarek do pracy w Norwegii, rozpoczęła się właśnie rekrutacja. Spośród chętnych wybranych ma zostać 150 osób.
Polskie pielęgniarki potrzebne w Norwegii

Na polskie pielęgniarki czeka norweska służba zdrowia. Często jedyną przeszkodą w podjęciu pracy jest nieznajomość języka norweskiego, ale pośrednicy pracy za granicą organizują specjalistyczne kursy. ©Fot. Piotr Czapliński

Kontakt

Kontakt


Zainteresowane pracą w norweskiej służbie zdrowia osoby z województwa zachodniopomorskiego mogą kontaktować się ze szczecińskim biurem Adecco Poland (Pl. Orła Białego 6) pod nr tel. 091 431- 42 -66 lub wysyłając e-mail do: patrycja.wiek@adecco.com. Oferta znajduje się też na stronie internetowej firmy: www.adecco.pl.Rekrutację prowadzą Adecco Poland we współpracy z Adecco Helse, specjalizującym się w poszukiwaniu osób do pracy w sektorze medycznym.


Norwegowie są zainteresowani zatrudnieniem osób z wyższym wykształceniem pielęgniarskim, dwuletnim doświadczeniem na samodzielnym stanowisku oraz posługujących się językiem norweskim.

Służba zdrowia czeka na Polaków

- Celem rekrutacji jest wyłonienie osób o powyższych kryteriach i predyspozycjach osobowościowych do nauki języków obcych, odporności na stres oraz wysokiej umiejętności przystosowywania się do pracy w zmieniających się warunkach - mówi Przemysław Osuch z Adecco Poland. - Osoby wybrane zapraszane są na kurs języka norweskiego, który trwa cztery miesiące i rozpoczyna się w Campusie Adecco w miejscowości Szaflary niedaleko Zakopanego.

Nastaw się na więcej obowiązków

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że obowiązki personelu medycznego w Polsce i w Norwegii znacznie się różnią. W norweskiej służbie zdrowia pielęgniarka ma pod opieką zdecydowanie mniejszą liczbę pacjentów oraz w swoich pracach nie jest osamotniona - zawsze wspierają ją asystenci. Za to pacjentami musi opiekować się bardziej kompleksowo.

Do jej podstawowych obowiązków należą m. in raport ustny z dyżuru nocnego, toaleta poranna pacjentów, śniadanie z wydaniem lekarstw, różnorodne zajęcia dla podopiecznych, a do zadań: zmiana opatrunków, pobieranie krwi, cewnikowanie, obsługa sondy, wizyty, interdyscyplinarne spotkania z lekarzem, fizjoterapeutą, terapeutą zajęciowym.

Czasami rodzina podopiecznego może uczestniczyć w takich spotkaniach. Bardzo ważna jest ogólna komunikacja z pacjentem, wsparcie psychiczne dla pacjenta i jego rodziny np. w sytuacji rozmowy o zbliżającej się śmierci. A wiele z tych czynności w Polsce nie należy do standardów pracy pielęgniarskiej.

W Polsce do obowiązków pielęgniarki nie należy w tak dużym stopniu jak w Norwegii opieka nad pacjentem pod względem jego samopoczucia psychicznego, wsparcia - natomiast w Norwegii jest ona priorytetem.
Chcesz wyjechać - jak to zrobić

Adecco Poland przeprowadzając rekrutację, daje wskazówki, jak najlepiej zakończyć współpracę z obecnym pracodawcą, w jaki sposób można zatroszczyć się o sytuację rodzinną podczas pobytu na kursie, jak zorganizować przeprowadzkę do Norwegii, załatwić formalności związane z zarejestrowaniem rodziny w Norwegii, umożliwieniem im legalnego pobytu, skierowaniem do odpowiednich szkół czy znalezieniem pracy dla partnera.

Rekrutacja pielęgniarek i pielęgniarzy do Norwegii obejmuje wstępne, właściwe i finalne rozmowy kwalifikacyjne, które prowadzone są według specjalnie opracowanych kwestionariuszy wywiadu, jednakowych dla wszystkich kandydatów. Podczas spotkania finalnego kandydaci poddawani są dodatkowo testowi sprawdzającemu predyspozycje do nauki języków obcych. Wyniki wszystkich etapów decydują o akceptacji lub odrzuceniu kandydata.

W trakcie nauki kursanci mają zapewnione zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz materiały szkoleniowe. Nauka trwa 8 godzin dziennie z możliwością dodatkowych konsultacji po podstawowych godzinach zajęć. Kurs w Szaflarach trwa 3 miesiące. Wtedy też norwescy pracodawcy odwiedzają kursantów.

Sprawdzają, jak zorganizowane jest nauczanie na kursie językowym. Mają okazję zaobserwować różnice w poziomie opanowania języka norweskiego po pierwszym miesiącu nauki, a także porównania z drugim, czy trzecim.

Czwarty miesiąc kursu odbywa się w Norwegii i jest połączony z zajęciami praktycznymi, podczas których kursanci wykorzystują nabyte umiejętności językowe podczas opieki nad pacjentem. Początkowa praca z pacjentem jest stale koordynowana i kontrolowana przez norweskich pielęgniarzy i pielęgniarki.

Komentarze

Wszystkie komentarze (22) forum.gs24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GS24 poleca

Wideo