Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunkry na Wale Pomorskim atrakcją historyczną

Sławomir Włodarczyk
Pozostałości po Wale Pomorskim stanowią nie lada atrakcję turystyczną i są chętnie odwiedzane przez miłośników militariów z kraju i za granicy. - W każde wakacje buszuję po bunkrach, choćby kilka dni - zapewnia Andrzej Nadolny, wielki miłośnik militariów.
Pozostałości po Wale Pomorskim stanowią nie lada atrakcję turystyczną i są chętnie odwiedzane przez miłośników militariów z kraju i za granicy. - W każde wakacje buszuję po bunkrach, choćby kilka dni - zapewnia Andrzej Nadolny, wielki miłośnik militariów.
Miejsc na Pomorzu Zachodnim, gdzie rodziła się najnowsza historia Polski jest bez liku. Jedno z nich to legendarny Wał Pomorski.

Co to jest Wał Pomorski

Co to jest Wał Pomorski

Wał Pomorski (Pommerstellung) stanowił linię niemieckich umocnień granicznych wybudowanych w latach 1932- 1943 na Pomorzu Zachodnim. Rubież rozciągająca się od Darłowa do Gorzowa liczyła około 900 żelbetonowych schronów oraz stanowisk różnego typu i przeznaczenia rozmieszczonych na długości ponad 300 km. Uzupełniały ją transzeje, zasieki i przeszkody. W lutym i marcu 1945 roku Niemcy wykorzystali fortyfikacje do obrony Pomorza. Po wojnie umocnienia Wału były systematycznie niszczone. Większość potężnych bunkrów wysadzono w powietrze. Teraz ocalałe fragmenty stanowią wielką atrakcję turystyczną.

Niemcy nazwali go Pommernstellung. Potężny pas umocnień miał wojskom radzieckim i polskim zagrodzić drogę do Berlina. Nie zagrodził.

Wał Pomorski, a raczej pozostałości po nim, stanowi dziś nie lada atrakcję turystyczną.

Historycy z całego świata

Przyjeżdżają tu miłośnicy militariów i historycy z całego świata. Bywa tak, że przy bunkrze spotykają się ci, co go bronili - z tymi, którzy go atakowali. Wspomnieniom nie ma końca, a finał takiego spotkania to zakopany topór wojenny i uznanie dla wroga sprzed ponad 60 lat.

Szczególnie uroczy fragment Wału Pomorskiego leży w naszym województwie - na Pojezierzu Wałeckim. Bunkrom towarzyszą ośrodki wypoczynkowe i agroturystyczne. Jednym słowem, jest wszystko, czego umęczony pracą i codziennym życiem człowiek potrzebuje do fantastycznego spędzenia czasu wolnego.

Co można robić w okolicach Wałcza

Praktyczne informacje

Na wycieczkę po Wale Pomorskim możemy pojechać bez sprzętu. W Wałczu za niewielką opłatą wypożyczymy rower, namiot, wyposażenie turystyczne, kajak, rower, a nawet auto i konia. Wszystkiego dowiemy się odwiedzając Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

W okolicach Wałcza można pojeździć konno i na rowerze, popływać kajakiem, pomaszerować dzikimi ostępami, wjechać samochodem pod górkę z wyłączonym silnikiem, odpocząć w cieniu bunkra, a nawet porozmawiać z żołnierzami trzech armii - niemieckiej, radzieckiej i polskiej. Wszystko za sprawą grupki zapaleńców z Wałcza, którzy wydzierżawili od miasta betonowe obiekty i udostępnili turystom.

Pierwsze schrony z 1932 roku

Pierwsze żelbetowe schrony na Wale Pomorskim powstały w 1932 roku. Pozycje obronne Wału przełamali żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Stało się to w lutym 1945 roku w rejonie Zdbic, Iłowca i Szwecji koło Wałcza.

Czas nie obszedł się dobrze z budowlami Pommernstellung. Po wojnie pozostałości po znienawidzonym wrogu sukcesywnie niszczono. Na szczęście, większość schronów się ostała i obecnie stanowią atrakcję turystyczną. Warto je zobaczyć.

Dużą popularnością wśród turystów i wczasowiczów cieszą się bunkry Grupy Warownej "Cegielnia". Przewodnik pokaże nam obiekty, a także uzbrojenie walczących tu armii. Historycy z "Cegielni" są do naszej dyspozycji w godz. 9-20.

Niewątpliwą atrakcją okolic Wałcza jest też Górka Magnetyczna. Na niewielkim wzniesieniu, który przecina asfaltowa jezdnia, przedmioty wariują i zachowują się wbrew logice i prawom fizyki. Np. samochody (nawet ciężarowe) z wyłączonym silnikiem wjeżdżają pod solidnej wysokości wzniesienie!

Tajemnicze wzgórze znajduje się 10 km od Wałcza, między wsiami Strączno i Rutwica, nieopodal drogi krajowej nr 10 ze Szczecina do Piły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński