Jak złożyć wniosek o emeryturę z ZUS

Jak złożyć wniosek o emeryturę z ZUS

Marek Rudnicki

Głos Szczeciński

Aktualizacja:

Głos Szczeciński

Jak złożyć wniosek o emeryturę z ZUS
Jeśli chcesz przejść na emeryturę sam musisz zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jak złożyć wniosek o emeryturę z ZUS
Tam powinieneś złożyć odpowiedni formularz - wniosek. Wniosek można pobrać w ZUS lub na stronie internetowej www.zus.pl.

Wniosek o emeryturę składamy na formularzu ZUS Rp-1. Jest to wniosek nie tylko o emeryturę, ale również o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Można go uzyskać w placówkach ZUS, w internecie na stronach ZUS, a nawet powinni go posiadać wszyscy pracodawcy.

Jak wypełnić wniosek

Na wniosku wpisujemy:
- imię i nazwisko
- datę urodzenia
- miejsce zamieszkania
- wskazanie rodzaju świadczenia, o które się ubiegamy. na końcu podpisujemy.

Ważna informacja - wniosek powinien być wypełniony drukowanymi literami, by nie było żadnej pomyłki.

Kto składa wniosek

Formularz składa się z kilku części.

Pierwszy dotyczy danych płatnika składek, czyli pracodawcy. Pracodawcy są zobowiązani do przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go, za zgodą pracownika, do ZUS. Muszą to zrobić nie później niż na 30 dni przed terminem przejścia pracownika na emeryturę.

To nie jest jednak obowiązek. Z wnioskiem o emeryturę może wystąpić sam zainteresowany, który samodzielnie składa go bezpośrednio do ZUS.

Ważne zameldowanie

Dane identyfikacyjne wpisane do wniosku muszą być zgodne z danymi w dowodzie osobistym. Ważne jest podanie miejsca zameldowania, ponieważ to placówka ZUS znajdująca się na terenie miejsca zameldowania, wyda decyzję na temat świadczenia oraz będzie je wypłacać.

Jaka podstawa

Jaką podstawę wymiaru zarobków przyjąć do wyliczenia emerytury?

Jeśli osoba zainteresowana nie wie, czy do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia wybrać wynagrodzenia z 20 dowolnych lat z całego okresu zatrudnienia czy 10 kolejnych lat, można dopisać we wniosku prośbę o wybranie najkorzystniejszego wariantu przez ZUS.

Jeśli przyszły emeryt pracuje w tej samej firmie, w której był zatrudniony w momencie składania wniosku, ZUS przyzna emeryturę, ale zawiesi jej wypłatę.
Rozpocznie ją od miesiąca, w którym udokumentuje się rozwiązaniem stosunku pracy. Te informacje podajemy w specjalnym oświadczeniu.

Jakie dokumenty są jeszcze potrzebne

Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty. Ale uwaga - ich liczbę wpisujemy w odpowiedniej rubryce.

Oprócz formularza wniosku, trzeba też wypełnić formularz ZUS Rp-6, w którym podaje się dane personalne i informacje o przebytych okresach (składkowych i nie składkowych).

Podajemy dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia każdego okresu oraz to, jaki był okres, czyli np. okres zatrudnienia (z podaniem nazwy zakładu pracy) czy okres opieki nad dzieckiem.

Trzeba też podać informacje, jaki dokument jest potwierdzeniem danego okresu.

Oryginalne lub poświadczone

Dokumenty dotyczące zatrudnienia powinny być dołączone do wniosku w oryginale, mogą to być także poświadczone notarialnie odpisy, wypisy i kserokopie.
W oryginale muszą być również złożone zeznania świadków.

Wniosek trzeba konieczne własnoręcznie podpisać. Bez tego wypełniony formularz nie jest wnioskiem.

Kiedy ZUS wydaje decyzję

ZUS wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy, w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

Po ustaleniu prawa do świadczenia - jeśli został rozwiązany stosunek pracy - ZUS wypłaci świadczenie niezwłocznie po wydaniu decyzji.

Przysługuje odwołanie

Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie - w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji

- do okręgowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie wnosi się na piśmie (w dwóch egzemplarzach) lub ustnie - do protokołu za pośrednictwem ZUS.

Możesz dopytać

Jeśli potrzebujesz jeszcze informacji na temat składania wniosku o przydział emerytury możesz je uzyskać w ZUS w Szczecinie przy ul. Matejki w Wydziale Przyznawania Emerytur i Rent pod tel. 091 459 63 11, 459 63 20 lub w Sali Obsługi Klienta ZUS (tel. 459 60 76), a także we wszystkich inspektoratach ZUS w całym województwie.
Przypominamy też, że w czwartek w godzinach od 11 do 12 w naszej redakcji przy bezpłatnym numerze telefonu 0 800 15 60 15 będą dyżurować eksperci z ZUS, którzy zajmują się przyznawaniem emerytur. d

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GS24 poleca:

Wideo