Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę 36. PKO Półmaraton Szczecin. Biegaczy nie zraziła wpadka sprzed roku

Anna Pasztor
Po raz pierwszy półmaraton w Szczecinie zorganizowano w 2000 r. Wystartowało w nim 194 biegaczy. Wcześniej impreza była rozgrywana jako "Szczecińska Dwudziestka” na dystansie 20 km.
Po raz pierwszy półmaraton w Szczecinie zorganizowano w 2000 r. Wystartowało w nim 194 biegaczy. Wcześniej impreza była rozgrywana jako "Szczecińska Dwudziestka” na dystansie 20 km. Andrzej Szkocki/archiwum
W niedzielę o godz. 9 wystartuje 36. PKO Półmaraton Szczecin. To będzie nowa odsłona znanej szczecińskiej imprezy biegowej.

Po ubiegłorocznej wpadce z długością trasy w tym roku organizację półmaratonu powierzono MKL Szczecin. Bieg odbędzie się pod hasłem "Złap wiatr w żagle". Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

- To będzie jedna z największych imprez sportowych w regionie, na najwyższym, europejskim poziomie - zapowiada dyrektor biegu, prezes klubu MKL Szczecin, Marcin Paprocki.

W tym roku dystans ma być prawidłowy, trasa otrzymała atest PZLA i wynosi dokładnie tyle, ile powinna, czyli 21,097 km. -Trasa jest na pewno sprawdzona i zgodna z regulaminem - zapewnia Paprocki.

Mimo zeszłorocznych nieścisłości frekwencja w tym roku jest wysoka. Na start zdecydowało się ponad 2200 biegaczy.

W porównaniu z wcześniejszą edycją w tym roku zmieniła się koncepcja trasy biegu. Oprócz tego, że liczy wymaganą długość, to składa się tylko z jednej pętli. Uczestnicy wyścigu zobaczą najpiękniejsze miejsca Szczecina - przebiegną przez Wały Chrobrego, "stare" Pogodno czy Jasne Błonia, na których będą znajdowały się start i meta. Trasa półmaratonu poprowadzi m.in. przez: Jasne Błonia, al. Jana Pawła II, Wały Chrobrego, ul. Żołnierską, ul. Mickiewicza i z powrotem na Błonia. Zawodnicy będą startowali ze specjalnych sektorów w kolejności zgodnej z wytycznymi na numerze startowym. Przydział do konkretnej strefy nastąpi według czasu, który biegacz zdeklaruje przy rejestracji, jako zamierzony do osiągnięcia na mecie półmaratonu.

Zawodników w trakcie biegu będzie wspierać kilkunastu tzw. "pacemakerów". Mają oni za zadanie utrzymać odpowiednie tempo i w określonym czasie dotrzeć do mety. Limit na przebiegnięcie półmaratonu wynosi 3 godziny.

Na dystansie półmaratońskim, oprócz klasyfikacji indywidualnej, będzie prowadzona także klasyfikacja drużynowa. W tym roku zespoły mają liczyć minimum osiem osób, w tym przynajmniej jedną kobietę. O miejscu w klasyfikacji drużynowej decyduje łączny czas netto wszystkich zawodników.

Nie zabraknie także imprez towarzyszących. Ci, którzy nie zdecydowali się na półmaraton, spróbują swoich sił w biegu na 10 km, który także ruszy o godzinie 9. Już zapisanych jest ponad 700 chętnych. Dla dzieci przygotowano natomiast Bieg Pirata, który odbędzie się po alejkach parkowych. Limit najmłodszych uczestników wynosi 300 osób.

Można się jeszcze zapisywać w biurze zawodów, które mieści się we Floating Arenie przy ul. Wąskiej. Zostało 50 ostatnich pakietów, które kosztują odpowiednio 120 zł (półmaraton) oraz 100 zł (bieg na 10 km).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński