Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat ponad granicami. Jubileusz w gimnazjum w Loecknitz

Redakcja
Niemiecko-polska szkoła przykłada wagę do znajomości sąsiada i wzajemnych kontaktów. Wspólne wycieczki do Gdańska i Krakowa to już tradycja. Uczniowie przy Pomniku Bohaterów Westerplatte
Niemiecko-polska szkoła przykłada wagę do znajomości sąsiada i wzajemnych kontaktów. Wspólne wycieczki do Gdańska i Krakowa to już tradycja. Uczniowie przy Pomniku Bohaterów Westerplatte
Jubielusz Niemiecko-Polskiego Gimnazjum w Loecknitz. Zainaugorował je rozcznik 1995/1996. Szkoły w Loecknitz ukończyło już 377 uczniów Zespołu Szkół im. Łukasiewicza w Policach

W wyniku reformy oświaty w Polsce w 1999 r., w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach otwarto gimnazjum, co dało możliwość kontynuowania niemiecko polskiego projektu. Wtedy do szkoły w Löcknitz delegowano uczniów klas trzecich gimnazjum.

Realizacja międzynarodowego projektu wymagała wprowadzenia w szkole w Policach specjalnego systemu nauczania języka niemieckiego. Początkowo wiązało się to m.in. ze zwiększeniem liczby godzin języka niemieckiego do 7 tygodniowo. Od kilku lat uczniowie klas piątych i szóstych szkół podstawowych uczestniczą w kursach języka niemieckiego, które przygotowują do nauki w NPG w Löcknitz. Program kursu został opracowany przez polickich germanistów we współpracy z kolegami z Niemiec.

Obecnie do Löcknitz delegowani są uczniowie klasy pierwszej gimnazjum, którzy zdali egzamin z języka
niemieckiego podsumowujący 2-letni kurs. Trafiają do klas siódmych. Osoby, które nie zdały egzaminu, podejmują naukę w gimnazjum ZS w Policach. Tutaj intensywnie uczą się języka niemieckiego. Pod koniec pierwszej klasy uczniowie mają kolejną szansę, by przejść do szkoły w Löcknitz - wystarczy zdać sprawdzian językowy by podjąć naukę w klasie ósmej w Löcknitz. Po raz ostatni uczniowie z Polic mają szansę przejść do Niemiec po zdanym egzaminie w drugiej klasie gimnazjum, wtedy trafiają do klasy dziewiątej. Edukacja w Niemczech kończy się na klasie dwunastej, która jest odpowiednikiem klasy trzeciej w polskim liceum

W Gimnazjum

Uczniowie z Polic codziennie dojeżdżają do Löcknitz. Razem z Niemcami uczestniczą we wszystkich przedmiotach obowiązujących w niemieckim systemie oświaty. Porozumienie gwarantuje Polakom dodatkowo lekcje z języka polskiego, historii Polski, wiedzy o społeczeństwie. Prowadzą je nauczyciele delegowani z ZS w Policach.

Najważniejszym punkt porozumienia dotyczy obowiązywania dwóch systemów oświaty - tłumaczy Bożena Pawełkiewicz, p.o. dyrektora ZS w Policach. Z jednej strony niemiecki, który otwiera uczniom możliwość studiowania w Europie, z drugiej - polski. Bezpośredni kontakt z polskimi nauczycielami pozwala realizować nie tylko program edukacyjny, ale i wychowawczy. To sposób na przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego oraz polskiej matury. Czasami uczniowie muszą wrócić do Polski i na miejscu kontynuować naukę. Ważne jest, by łatwiej było im wejść w polski system edukacyjny.

Szkoła w Policach zapewnia też dodatkowe lekcje z różnych przedmiotów, które przygotowują młodzież do egzaminu gimnazjalnego oraz polskiej matury. Polacy stanowią około 1/3 uczniów każdej klasy. Obowiązują ich dwa systemy oświaty polski i niemiecki, ale organizacyjnie podporządkowani są zasadom funkcjonowania oświaty niemieckiej (ferie, wakacje, święta, sposób oceniania. Zdają polski egzamin gimnazjalny oraz niemiecki egzamin sprawdzający po 10 klasie. Przygotowywani są do dwóch matur, niemieckiej i polskiej. Korzystają bezpłatnie z podręczników wypożyczanych w Niemczech.

Niemiecka matura pozwala podjąć studia w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Francji.

_____

Ważne początki

Decyzja o istnieniu szkoły o charakterze międzynarodowym zapadła w 1994 r. Rok szkolny 1995/1996 był przełomowy dla polickiej oświaty - nastąpiła inauguracja nowej szkoły, której uczniowie z Niemiec i Polski rozpoczęli wspólną edukację.

Pomysłodawcy

Ziściło się wspólne marzenie dwóch dyrektorów Jerzego Kliszewskiego z ZS w Policach oraz Gerharda Scherera z Gimnazjum w Löcknitz. 10 sierpnia 1995 roku polscy uczniowie, absolwenci klas I liceum 28 osób - podjęli naukę w klasach dziewiątych. Wiązało się to z powtarzaniem jednego roku edukacyjnego. Odbyło się to za zgodą rodziców i uczniów. Tego samego dnia Gimnazjum w Löcknitz otrzymało nazwę Niemiecko-Polskie Gimnazjum.

Absolwenci

W ciągu 20 lat 377 uczniów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach ukończyło Niemiecko-Polskie Gimnazjum w Löcknitz. Większość z nich podjęła studia w Niemczech.

31 sierpnia 2015 roku edukacyję w Szkole Europejskiej Niemiecko-Polskie Gimnazjum w Löcknitz rozpocznie po raz pierwszy 11 Polaków delegowanych z ZS w Policach do klas siódmych, 9 do klas ósmych oraz 6 do klas dziewiątych. Ostatni rok rozpocznie 13 Polaków, uczniów klasy dwunastej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński