Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak pęcherza najczęściej atakuje palaczy. Zapisz się na darmowe badania w Szczecinie

ta
Prof. Marcin Słojewski zaprasza na bezpłatne i bezbolesne badania
Prof. Marcin Słojewski zaprasza na bezpłatne i bezbolesne badania Sebastian Wołosz
O darmowych badaniach,Tygodniu Urologii i groźnym nowotworze pęcherza moczowego opowiada urolog,prof. Marcin Słojewski

Zbliża się Tydzień Urologii,w ramach którego pacjenci będą mogli skorzystać ze specjalnych badań. Kto się może na nie zapisać?

Prof.MarcinSłojewski: 15 września Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej w szpitalu na Pomorzanach organizuje w ramach Tygodnia Urologii dzień badań przesiewowych. W trzech gabinetach jednocześnie, w godzinach popołudniowych będziemy przyjmować pacjentów,mam nadzieję, że będzie ich około 100. Wcześniej trzeba się zarejestrować pod nr 91 466 13 22. Akcję kierujemy głównie do pacjentów potencjalnie zagrożonych rakiem pęcherza moczowego, czyli do przewlekłych palaczy. Zachęcamy do badań szczególnie tych, którzy nigdy nie badali się urologicznie, a od wielu lat palą, a także osoby, które zauważyły krew w moczu. Na badania najlepiej zgłaszać się z wypełnionym pęcherzem moczowym. To będzie możliwe, bo wizyty będą umawiane na konkretną godzinę. Nie trzeba więc będzie czekać godzinami przed gabinetem na swoją kolej. Akcja jest całkowicie bezpłatna, nie potrzebne są żadne skierowania.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości będziemy pacjentów informować jaka jest dalsza ścieżka diagnostyki i terapii.

Osoby palące często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo grozi im pojawienie się raka pęcherza moczowego?
Niestety nie.Większość społeczeństwa sądzi, że u palaczy pojawia się głównie nowotwór płuc, ewentualnie rak krtani czy rak warg. Fakt jest jednak taki, że pierwszym nowotworem jaki zagraża nałogowym palaczom jest rak pęcherza moczowego. 9 na 10 naszych pacjentów z rakiem pęcherza moczowego to przewlekli palacze.

Jak się objawia ta choroba?
Rak pęcherza moczowego objawia się przede wszystkim obecnością krwi w moczu, co często jest bagatelizowane przez pacjentów. Ten nowotwórmożna też rozpoznać po dyskomforcie przy oddawaniu moczu, co często szczególnie u mężczyzn,może być maskowane przez powiększoną prostatę.

Wiek pacjenta ma wpływ na pojawienie się nowotworu pęcherza moczowego?
Nie, wiek niema tu żadnego znaczenia. Nowotwór pęcherza nie wybiera. Na tę chorobę cierpią nie tylko osoby starsze, ale także młodzi pacjenci. Najbardziej są zagrożeni jednak ci, którzy są przewlekłymi palaczami tytoniu od wielu lat. Szczególnie badać powinni się więc ci pacjenci, którzy od 10 czy 15 lat palą papierosy.

Jak wygląda leczenie pacjentów cierpiących na raka pęcherza moczowego?
Leczenie raka pęcherza moczowego to skomplikowany proces. Od tego jak wygląda zależy stadium zaawansowania choroby. Im wcześniej rozpoznamy nowotwór tym łatwiejszej jest leczenie i lepsze są rokowania. To jest już truizm jeśli chodzi o onkologię, ale w tym konkretnym przypadku raka pęcherza ma przełożenie na komfort życia pacjentów.Wszystko przez to, że we wczesnych stadiach choroby wystarczy drobny zabieg urologiczny,przezcewkowy. Niema konieczności otwierania ciała pacjenta, żeby go wyleczyć lub mieć chorobę pod stałą kontrolą. Natomiast w przypadku zaawansowanego stopnia nowotworu często wymagana jest bardzo rozległa operacja chirurgiczna połączona z wycięciem wielu narządów. Im więc wcześniej wykryjemy u pacjenta chorobę, tym lepiej dla niego. Z tego powodu tak głośno mówimy o darmowych badaniach i na nie zapraszamy.

A tych nie należy się bać.
Absolutnie! Badania są bezbolesne, wszyscy pacjenci będą mieli wykonane badanie ultrasonograficzne, usg układu moczowego i to wszystko bezpłatnie. Wystarczy się jedynie wcześniej zarejestrować. Zachęcam, aby zrobić to jeszcze dzisiaj. Im wcześniej tym, lepiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński