Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni nie dyskutowali i od razu głosowali. Za pomnikiem Lecha Kaczyńskiego [wideo]

mdr
Radni dzisiaj zdecydowali o powstaniu pomnika Lecha Kaczyńskiego. Paweł Bartnik (pierwszy z lewej) jako jedyny z PO zagłosował "ZA", choć jak twierdził później, była to pomyłka, którą zgłosił do protokołu.
Radni dzisiaj zdecydowali o powstaniu pomnika Lecha Kaczyńskiego. Paweł Bartnik (pierwszy z lewej) jako jedyny z PO zagłosował "ZA", choć jak twierdził później, była to pomyłka, którą zgłosił do protokołu. Sebastian Wołosz
Projekt uchwały wniósł na sesję rady miasta Szczecina jej przewodniczący, Artur Szałabawka, członek PiS. Inny członek PiS, Piotr Jania zaproponował, aby nie było zwyczajowej dyskusji i od razu przejść nad głosowanie.

Sprzeciwił się temu członek Platformy Obywatelskiej, Łukasz Tyszler. Te dwa wnioski szybko przegłosowano. Zwyciężył ten pierwszy. Przystąpiono do głosowania wniosku. Za pomnikiem było 15 radnych, przeciwko - 7. Od głosu wstrzymało się 3 radnych.

Pomnik ma być wzniesiony z inicjatywą Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Na sali był zachodniopomorski koordynator Komitetu, mec. Paweł Mucha. Pomnik ma upamiętnić osobę i życiowy dorobek Prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego. Pieniądze mają pochodzić z dobrowolnych datków ludzi.. Będą zbierane dopiero wówczas - jak powiedziała radna niezależna, Małgorzata Jacyna - Witt - gdy będzie gotowy projekt. Zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs. Pomnik ma być gotowy nie wcześniej, jak za rok lub dwa.

Piotr Jania uzasadniając swój wniosek o brak dyskusji stwierdził:

- Przez tydzień czasu przetoczyła się w mediach szeroka dyskusja i praktycznie wszyscy radni mogli się swobodnie wypowiedzieć.

Artur Szałabawka: - To była inicjatywa elit Szczecina, a nie PiS-u. Staliśmy z boku, bo nie chcieliśmy tego mocno upolityczniać. Dlatego to ja podjąłem się zgłosić projekt. Nie był dyskutowany na komisjach dlatego, że tego typu uchwały nie muszą być dyskutowane na komisjach. Są to uchwały w jakimś sensie ideologiczne i każdy radny ma na ten temat swoje zdanie.

Przeciwnego zdania byli radni Platformy Obywatelskiej. Po głosowaniu radny Arkadiusz Marchewka stwierdził:

- Z zażenowaniem stwierdzam, że to co się wydarzyło, to po prostu białoruskie standardy, gdyż zamknięto usta tym, którzy mieli inną opinię na ten temat. Chcieliśmy pokazać opinie 7 tys., mieszkańców, którzy wyrazili swoje zdanie na facebooku, ponad 3 tys. osób którzy wzięli udział w sondzie internetowej i ponad 1,3 osób, które podpisały petycję. Radni PiS i koalicji prezydenta pokazali że zdanie mieszkańców interesuje ich tyle, co zeszłoroczny śnieg.

Radość z przegłosowania wniosku wyraził obecny na sali przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności, Mieczysław Jurek. Przypomniał, ze mamy już honorowego obywatela Szczecina, Lecha Wałęsę, teraz będziemy mieli pomnik “jego zastępcy". Dodał też: - Przeciwników przekonamy, że się w tym głosowaniu mylili.

Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, tuż po głosowaniu:

- Była to inicjatywa społeczna, podlegała więc dyskusji radnych i decyzji, która zapadła. Mamy skwer imieniem Lecha Kaczyńskiego, widać jest taka wola społeczna, by w tym miejscy powstał pomnik. - I dodał: - Każdy projekt będzie budził emocję. Ja mam świadomość, że czas jest trochę niezręczny na tego typu decyzje z uwagi na to, że jesteśmy w okresie wyborczym.

Projekt pomnika jest obywatelską inicjatywą. Pod wnioskiem podpisał się prof. Seweryn Wiechowski, działacz “Solidarności" w czasach PRL. Wśród czterdziestu osób, które podpisały się, jest m.in. Mieczysław Jurek, przewodniczący “Solidarności" w regionie, ktpt. Józef Gawłowicz, Leszek Smykowski (były poseł KPN), Juliusz Słowacki i Grzegorz Durski (współpracownicy Mariana Jurczyka oraz Longin Komołowski (b. wicepremier).

Mec. Paweł Mucha: - Jestem niezwykle dumny, że opinia inicjatorów, 40 wybitnych ludzi, została tak dobrze przyjęta przez radnych. Prezydent Lech Kaczyński był wybitnym Polakiem, działaczem, patriotą,mężem stanu. Mamy mu tu, na Zachodnim Pomorzu wiele do zawdzięczenia. Przypomnę tylko słowa prezydenta: Silny Szczecin, silne Pomorze Zachodnie, to polska racja stanu. Swoje życie zawodowe związał z Trójmiastem, ale to on podjął decyzję o lokalizacji Gazoportu w Świnoujściu, a to jest kluczowa w Polsce inwestycja dla naszego bezpieczeństwa energetycznego oraz dla umocnienia polskości Pomorza Zachodniego.

A na temat tych, którzy byli przeciwko pomnikowi: - Z pewnym absmakiem obserwuję to, że niektórzy chcą budować karierę polityczną na tym, że są przeciwko nieżyjącemu już prezydentowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński