Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne znalezisko na strychu. Te puzzle mają 450 lat

Marek Jaszczyński
Fragment stropu w Górnowie. Motywy na deskach są nowożytne, ale jak mówią specjaliści, widać wpływy późnego średniowiecza
Fragment stropu w Górnowie. Motywy na deskach są nowożytne, ale jak mówią specjaliści, widać wpływy późnego średniowiecza Michał Dębowski/WUOZ
Sensacyjne odkrycie z kościoła w Górnowie potwierdziły badania.

To znalezisko z niewielkiego kościoła w gminie Banie. Badania drewna przeprowadzone były przez prof. dr. hab. inż. Marka Krąpca z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pozwoliły określić precyzyjną datę ścięcia drewna użytego do budowy więźby dachowej. Więźba została wykonana z drewna sosnowego i bukowego pozyskanego pomiędzy 1702 a 1704 r., co jest zgodne z datownikiem czasu budowy, wyrytym na jednej z elementów (1705).

- Bardziej sensacyjne wyniki dotyczą polichromowanego deskowania stropu, wtórnie położonego na jętkach (to pozioma belka w górnej części wiązara podpierająca krokwie - red.) osiemnastowiecznej więźby dachowej. Przeprowadzone badania pozwalają datować deski na trzecią ćwierć XVI wieku! - mówi Michał Dębowski, odkrywca znaleziska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Oględziny poddasza

O stropie nie wiedział Hugo Lemcke, szczeciński historyk i badacz pomorskiego dziedzictwa. Strop umknął też uwadze powojennych kontroli służb ochrony zabytków. Dopiero dociekliwość pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie pozwoliła odkryć nowożytną układankę. Do odkrycia doszło zupełnie przypadkowo, w czasie oględzin poddasza. Konstrukcja więźby jest barokowa. Jest kompletna i co najważniejsze bez śladów przeróbek i interwencji konserwatorskich. Ale to, co najciekawsze było jednak wyżej. To zagadkowe puzzle, czyli niemal kompletne deskowanie stropu z polichromią przedstawiającą motywy roślinne.

- Wygląda na to, że strop nie był przenoszony, a więc był od początku w kościele - mówi Michał Dębowski. - Stan zachowania jest bardzo dobry na deskach są m.in. sześcioramienne gwiazdy, czy czteropłatkowe róże. Próbowałem w komputerowej symulacji ułożyć wzór, ale nie udało się, strop nie
jest kompletny.

Nie wiadomo, kiedy dla publiczności

Obecnie prowadzone są konsultację na temat dalszego sposobu postępowania konserwatorskiego z tak cennym zabytkiem.

Nie wiadomo, kiedy strop będzie udostępniony dla szerszej publiczności. W kościele w Górnowie nie ma na to warunków.

- Także Muzeum Narodowe nie wykazało zainteresowania, ale chyba nie chodzi o to, żeby takie odkrycie trafiło na 100 lat do magazynu - dodaje pan Michał.

Początki świątyni sięgają XIII w., wtedy to wieś należała do pobliskiego klasztoru cystersów w Kołbaczu. Wieżę dobudowano w XVI-XVII wieku, która jeszcze w XIX wieku przeszła kolejną przebudowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński