Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezonowi sprzedawcy truskawek na celowniku. Zapłacą mandaty

Anna Folkman
Wszystkie interwencje sanepidu w stosunku do sezonowych sprzedawców owoców dotyczyły truskawek. Chodziło m.in. o nieodpowiednie przechowywanie czy brak informacji o miejscu pochodzenia
Wszystkie interwencje sanepidu w stosunku do sezonowych sprzedawców owoców dotyczyły truskawek. Chodziło m.in. o nieodpowiednie przechowywanie czy brak informacji o miejscu pochodzenia
Mamy sezon na truskawki. Ich sprzedawcy są sprawdzani. Za brak zatwierdzenia od sanepidu grożą kary.

- W ostatnim czasie otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń z prośbą o interwencję w stosunku do sezonowych sprzedawców owoców. W tym roku w Szczecinie państwowy powiatowy inspektor sanitarny siedmiokrotnie podejmował działania w związku ze zgłoszeniami interwencyjnymi, sześciokrotnie prowadził postępowanie mandatowe. Wydaliśmy też jedną decyzję zawieszającą działalność zakładu.

Postępowanie jest w toku - informuje Agnieszka Potocka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

- Mnie to dziwi, bo to strzelanie z karabinu do kaczek. Komu przeszkadzają sprzedawcy tych truskawek - mówi mieszkanka Pomorzan, która kupiła kilogram truskawek ze stoiska przed jednym z dyskontów.

- Zawsze tak było, że jak jest sezon na truskawki, to sprzedawano je na ulicy - mówi pan Stanisław z centrum.

Jednak wszystkie obiekty, w których tymczasowo sprzedaje się środki spożywcze muszą być zatwierdzone - utrzymuje sanepid. Właściwym w sprawach rejestracji oraz zatwierdzania jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny, ze względu na miejsce sprzedaży. Osoba prowadząca działalność bez zatwierdzenia zakładu i wpisu go do rejestru, podlega karze od 1 do 5 tys. zł. Karę nakłada wojewódzki inspektor sanitarny. Zgodnie z wymogami, obiekt tymczasowy musi m.in. być usytuowany i skonstruowany tak, aby uniknąć ryzyka zanieczyszczenia żywności, w miejscach, gdzie jest możliwy dostęp do odpowiednich urządzeń sanitarnych i higienicznych - dopuszczalna jest umowa z innym zakładem w zakresie użyczenia sanitariatów. Należy posiadać także dokumentację potwierdzającą brak przeciwwskazań zdrowotnych do prac związanych z kontaktem z żywnością. W przypadku braku higieny sprzedaży PPIS prowadzi postępowanie mandatowe.

Większość sezonowych handlarzy nie wie, że prowadząc taką działalność nie tylko muszą ją zatwierdzić w sanepidzie, ale także wnieść opłatę za zajęcie pasa drogowego, jeśli sprzedaż odbywa się w jego obrębie. Cena zależy od miejsca, obszaru zajmowanej powierzchni, ale jak zapewnia Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, nie jest wysoka.

- Jeśli handlujemy owocami nabytymi od rolnika i odprzedawanymi dalej, mamy obowiązek rejestracji i wykazywania przychodów z takiego rodzaju działalności - informuje Maciej Koniuszewski z Izby Skarbowej w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński